Sezgin Tanrıkulu Kimdir?

Sezgin Tanrıkulu kimdir? Sezgin Tanrıkulu nerelidir, Sezgin Tanrıkulu kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Sezgin Tanrıkulu evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Sezgin Tanrıkulu hayatı, Sezgin Tanrıkulu nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Sezgin Tanrıkulu biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Sezgin Tanrıkulu

Sezgin Tanrıkulu burcu nedir: İkizler
Sezgin Tanrıkulu yaşı kaç: 27.Mayıs.1963
Sezgin Tanrıkulu ö. tarihi:
Sezgin Tanrıkulu mesleği: Avukat, Siyaset adamı, Milletvekili

Sezgin Tanrıkulu, 27 Mayıs 1963 tarihinde Diyarbakır, Lice’de doğmuştur. Tam adı Mustafa Sezgin Tanrıkulu’dur. Babasının adı Fehmi, annesinin adı Sabahat’tır.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Kamu Hukuku alanında yüksek lisansını yaptı. İstanbul’da Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktorasını tamamladı.

1985 yılında Diyarbakır’da Serbest avukatlık yapmaya başladı. 1986-2002 yılları arasında Diyarbakır Barosu Genel Sekreterliği ve Başkan Yardımcılığı, 2002-2008 yılları arasında ise Diyarbakır Barosu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

1988 yılında İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesinin kuruculuğuna öncülük etti. Türkiye İnsan Hakları Vakfı kurucuları arasında yer aldı ve 1998’den itibaren Diyarbakır Temsilciliğini yaptı. İnsan Hakları alanında çok sayıda toplantı, gösteri, panel, ulusal ve uluslararası organizasyona katkı sağladı ve birçok rapor, bildirinin yazılmasına öncülük etti. 1997 yılında Robert Kennedy İnsan Hakları ödülüne layık görüldü.

Ekim 2009 tarihinde Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaparak gelen 34 PKK’lı teröriste avukatlık yaptı.

Sezgin Tanrıkulu, Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

Sezgin Tanrıkulu, Remziye Tanrıkulu ile evlidir. 3 çocuğu vardır.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde TBMM 24. Dönem İstanbul CHP milletvekilli olarak seçilmiştir. Genel Başkan Yardımcılığı görevini yapmaktadır.

Kitabı :
İnsan Hakları Avrupa Mahkemesine Başvuru Yöntemi

Sezgin Tanrıkulu biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın