Tahir Elçi Kimdir?

Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi nerelidir, Tahir Elçi kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Tahir Elçi evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Tahir Elçi hayatı, Tahir Elçi nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Tahir Elçi biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Tahir Elçi

Tahir Elçi burcu nedir:
Tahir Elçi yaşı kaç: ??.??.1966
Tahir Elçi ö. tarihi: 28.Kasım.2015
Tahir Elçi mesleği: Avukat

Diyarbakır BARO Başkanı idi.

Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak iline bağlı Cizre’de doğmuştur. ilk ve orta öğrenimini Cizre’de tamamladı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

1992 yılından beri Diyarbakır’da serbest avukatlık yapmış,mesleki faaliyetleri ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaşmıştır.

Kamuoyu gündeminde de kalmış birçok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etmiştir.

Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslar arası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, birçok ulusal ve uluslar arası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, tebliğ sunmuştur. 1998 yılındbiyografi_info(‘na orev fgnw rğvgvzv ir z’);eslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermekteydi.

1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yaptı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştı.

Tahir Elçi, 2012 yılında tekrar Diyarbakır Barosu Başkanı olarak seçildi ve 28 Kasım 2015 tarihine kadar bu görevine devam etti.

Tahir Elçi, evli idi ve iki çocuğu vardır.

Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın merkez Sur İlçesi Yenikapı Sokak’taki Balıkçılarbaşı bölgesinde bulunan ve daha önceki çatışmada zarar gören 4 ayaklı minare önünde basın açıklaması yaptığı sırada çatışma çıktı. Teröristlerin silahlı saldırısı sonucunda Tahir Elçi başından vurularak öldü.

Tahir Elçi, vurulmadan dakikalar önce yaptığı basın açıklamasında şöyle demişti: “Bu tarihi bölgede; birçok medeniyete beşiklik etmiş, evsahipliği yapmış bu kadim bölgede; insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun, diyoruz.”

Tahir Elçi, daha önce de Ahmet Hakan’ın CNN Türk’te konuğu olarak katıldığı programda“PKK, terör örgütü değildir.” diyerek stüdyoda gergin anların yaşanmasına sebep biyografi_info(‘byqhxgna fbaen unxxıaqn lnxnynzn xneneı çıxnegıyc,’); Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi. Adliyedeki işlemlerinin ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gözaltına alındıktan sonra da serbest bırakılmıştı.

Tahir Elçi biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın