Şi Cinping Kimdir?

Şi Cinping kimdir? Şi Cinping nerelidir, Şi Cinping kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Şi Cinping evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Şi Cinping hayatı, Şi Cinping nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Şi Cinping biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Şi Cinping

Şi Cinping burcu nedir: İkizler
Şi Cinping yaşı kaç: 01.Haziran.1953
Şi Cinping ö. tarihi:
Şi Cinping mesleği: Siyaset adamı, Devlet Başkanı

Çinli siyaset adamıdır. Çin devlet başkanıdır.

Şi Cinping, 1 Haziran 1953 tarihinde Çin’in başkenti Pekin’de doğmuştur. Babası (Şi Çongşün) Xi Zhongxun Cinping’dir. Çin’in en iyi üniversitelerinden biri olan (Tsinghua) Çinghua Üniversitesi’nde 1975-1979 yılları arasında kimya mühendisliği okudu.

Şi Cinping, Çin’de “princeling (genç prens)” lakabıyla tanınıyor. Bu lakabı almasının sebebi babası Xi Zhongxun’un (1913-2002) Çin Halk Cumhuriyeti’nin devrimci ilk nesil liderlerinden ve en önemli siyasi figürlerinden birisi olması sebebiyledir. Babası Mao ile beraber bizzat Çin Devrimi’ni örgütleyen kişilerden birisidir.

1970’lerde siyasete atıldı ve Çin Komünist Partisi’ne üye oldu. Zamanla parti içinde yükseldi ve çeşitli görevlerde bulundu.

1985 yılında Amerika’daki tarım sistemini incelemek için ABD. Iowa’ya giden heyet içinde yer aldı ve kısa bir süre bu ülkede yaşadı. Amerika’daki zamanlarından kalma en önemli alışkanlıklarının basketbol sevgisi ve Hollywood savaş filmlerine olan düşkünlüğü olduğu söyleniyor.

Şi Cinping, ÇKP (Çin Komünist Partisi) Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Yardımcısı görevinde iken, 14 Mart 2013 tarihinde yapılan Çin 12. Ulusal Halk Kongresi’nde Çin’in yeni devlet başkanı seçildi.

Çin’de Şi Cinping’in Devlet Başkanı olmasının ardından bürokrasinin azaltılması adına bakanlık sayısı düşürüldü, bazı kuruluşlar da aynı çatı altında birleştirildi. Çin’in nüfusu 2012 yılındaki verilere göre 1,354 milyar kişi olarak belirlendi.

Şi Cinping, Çin!li halk müziği şarkıcısı Bıng Liyüen ile evlidir. Çiftin Mingdzı adını taşıyan bir kızları vardır.

Şi Cinping biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın