Şamil Tayyar Kimdir?

Şamil Tayyar kimdir? Şamil Tayyar nerelidir, Şamil Tayyar kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Şamil Tayyar evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Şamil Tayyar hayatı, Şamil Tayyar nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Şamil Tayyar biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Şamil Tayyar

Şamil Tayyar burcu nedir: Balık
Şamil Tayyar yaşı kaç: 01.Mart.1965
Şamil Tayyar ö. tarihi:
Şamil Tayyar mesleği: Gazeteci, Yazar, Milletvekili
AK Parti 24. dönem Gaziantep milletvekilidir.

Şamil Tayyar, 1 Mart 1965 tarihinde Gaziantep, İslahiye’de Hüseyin ve Fidan Tayyar çiftinin dördüncü çocuğu olarak doğmuştur. Toplam 8 kardeştir. Babası kasaplık yapmaktadır. İlkokul, ortaokul ve liseyi İslahiye’de okudu. Ortaokulu bitirdiğinde Kuleli Askerî Lisesi sınavlarına girdi ancak kazanamadı. Ardından Aksaray’da Koçaş Tarım Meslek Lisesi’nin sınavlarını parasız kazanır. Bir süre sonra meslek lisesi mezunlarının harp okuluna giremediğini öğrenince babasıyla konuşup okulu bırakıp İslâhiye’ye geri döndü.

1986 yılında Ankara Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Gazeteci Tuncay Özkan’la da üniversitede tanıştı.

Daha Üniversite son sınıf öğrenci iken 1985 yılında Milliyet Gazetesinde gazeteciliğe başladı. Önce polis adliye muhabirliği sonra Başbakanlık muhabiri oldu.

9 yıl Milliyet, 8 yıl Sabah, 1 yıl TGRT, 1 yıl Yeni Şafak, kısa bir süre Star TV ve Tercüman’da köşe yazarı olarak çalıştı.

1999 Türkiye genel seçimlerinde DSP’den milletvekili aday adayı oldu. Ama parti onu 9. Sıradan aday gösterince adaylığını geri çekti.

2008 yılında Şamil Tayyar, Operasyon Ergenekon adlı kitabı yüzünden Ergenekon Soruşturması kapsamında 2 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış ve hakkında soruşturmanın gizlilik ihlali nedeni ile dava açılmıştır. Açılan dava sonucunda, 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bırakarak Şamil Tayyar’ı 5 yıl denetim süresine tabi tutmuştur. Cezası daha sonra mahkeme tarafından 17 bin lira para cezasına çevrildi.

2011 yılında Türkiye genel seçimlerinde AK Partiden Gaziantep milletvekili seçildi.

Şamil Tayyar Üniversitede tanıştığı kendi gibi gazeteci bir isimle 22 Aralık 1989 tarihinde evlendi. Anadolu Ajansı İç Haberler Müdür Yardımcısı olarak çalışan eşi Halide Tayyar şimdilerde emeklidir. Sera ve Bora adında İki çocuğu vardır. Şamil Tayyar’ın nikâh şahitleri de zamanın Başbakanı Yıldırım Akbulut ve SHP Genel Sekreteri Deniz Baykal’dır.

Kitapları :
1997 – Refahyol Tutanakları
2006 – 5n 1Kamyon
2008 – Operasyon Ergenekon
2008 – Gölge İktidar
2009 – Kıta Dur!
2009 – Pusu
2010 – Çelik Çekirdek
2011 – Kürt Ergene konu
2013 – Beşinci Darbe

Şamil Tayyar biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın