Meral Akşener Kimdir?

Meral Akşener kimdir? Meral Akşener nerelidir, Meral Akşener kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Meral Akşener evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Meral Akşener hayatı, Meral Akşener nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Meral Akşener biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Meral Akşener


Meral Akşener burcu nedir: Yengeç

Meral Akşener yaşı kaç: 18.Temmuz.1956

Meral Akşener ö. tarihi:

Meral Akşener mesleği: Akademisyen, Siyaset adamı, Milletvekili, Bakan

Meral Akşener, 18 Temmuz 1956 tarihinde İzmit’de Gündoğdu’da doğmuştur. Babasının adı Tahir Ömer, annesinin adı Sıddıka’dır.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Doktorasını yaptı. Yıldız, Kocaeli ve Marmara Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak ders verdi. Kocaeli Üniversitesinde İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı görevinde bulundu. Zübeyde Hanım Şehit Aileleri Vakfı’nın kuruluşunu gerçekleştirdi.

1995 yılında DYP Kadın Kolları Başkanı oldu.
24 Aralık 1995 tarihinde yapılan, TBMM 20.dönem seçimlerinde Doğru Yol Partisi İstanbul, 23. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul ve 24. Dönem Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul Milletvekili seçildi. 21.dönem de Doğru Yol Partisi Kocaeli Milletvekilliği seçildiğinde 28 Haziran 1996-30 Haziran 1997 tarihleri arasında görev yapan, Refah Partisi ve Doğru Yol Partisi koalisyonunun oluşturduğu 54. Hükümette İçişleri Bakanlığı yaptı.

Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 23. Dönemde 10 Ağustos 2007 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber TBMM başkanvekili seçilen kadın milletvekili olmuştur. 24.Dönemde 12 Temmuz 2011 tarihinde Güldal Mumcu ile beraber tekrar TBMM başkanvekili seçilmiştir.

Meral Akşener 25 Ekim 2017 tarihinde “Türkiye iyi olacak” sloganı ile Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde İYİ Parti’yi kamuoyuna açıkladı.

Ayrıca Meral Akşener 24 Haziran 2018 tarihinde ki seçimler için CumhurBaşkanlığı adaylığını açıkladı.

Meral Akşener, 1980 yılından beri Makine Mühendisi Tuncer Akşener ile evlidir. Fatih (d.1984) adında bir oğlu vardır.

Meral Akşener biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın