Zühtü Arslan Kimdir?

Zühtü Arslan kimdir? Zühtü Arslan nerelidir, Zühtü Arslan kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Zühtü Arslan evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Zühtü Arslan hayatı, Zühtü Arslan nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Zühtü Arslan biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Zühtü Arslan


Zühtü Arslan burcu nedir:

Zühtü Arslan yaşı kaç: ??.??.1964

Zühtü Arslan ö. tarihi:

Zühtü Arslan mesleği: Hukuk Adamı, Akademisyen

Zühtü Arslan, 1964 yılında Yozgat, Sorgun’da doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Sorgun’da tamamladı. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.

Zühtü Arslan, 1991 yılında Yüksek lisansını İngiltere’de Leicester Üniversitesi Hukuk Fakültesinde “İnsan Hakları ve Sivil Özgürlükler” alanında, 1996 yılında Doktorasını da aynı Fakültede anayasa hukuku alanında yaptı.

1999 – 2002 yılları arasında Polis Akademisinde Anayasa Hukuku alanında Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. 2002 yılında Doçent oldu. 2002 – 2007 yılları arasında Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde doçent olarak görev yaptı. 2007 yılında ise Profesör unvanını aldı.

2001 yılında bir süre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde çalıştı. Ayrıca, 23 Aralık 2010 tarihinden itibaren Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği görevini yürüttü. TBMM tarafından yürütülen Parlamento Tarihi projesinde “1957-1960 döneminden” sorumlu yazar olarak görev yapan Arslan, TESEV tarafından yürütülen “Türkiye’de Güvenlik Sektörü Almanak / 2005” projesinde “Hükümet” bölümünün yazımından sorumlu yazar olarak da yer aldı.

2009 yılında Ankara Polis Akademisi Başkanlığına atandı. Burada lisans ve lisansüstü düzeyde “Anayasa Hukuku”, “İnsan Hakları”, “Devlet Kuramları” gibi dersler verdi. 17 Nisan 2012 tarihinde bu görevden Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçildiği için ayrılmıştı. Ayrıca, 2000-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde “Turkish Public Law” dersini, 2003-2009 yılları arasında da Başkent Üniversitesi’nde “Hukuk ve Siyaset” dersini verdi.

Anayasa Teorisi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde Din Özgürlüğü ve Türk Parlamento Tarihi 1957-1960 (3 Cilt) adlı kitapları vardır. Bunun yanında, Constitutional Law of Turkey başlıklı bir ortak kitabı ve ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü adlı bir derleme eseri bulunmaktadır. Ayrıca, anayasa yargısı, insan hakları, özgürlük-güvenlik ilişkisi ve siyasi partiler hukuku gibi alanlarda Türkçe ve İngilizce yayınlanmış makaleleri ve bildirileri vardır.

Zühtü Arslan, YÖK kontenjanından Yükseköğretim Genel Kurulunca gösterilen üç aday arasından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 17 Nisan 2012 tarihinde Anayasa Mahkemesi Üyeliğine seçilmiştir.

Akademisyenliği döneminde AYM’nin “367 kararına” tepki gösteren isimlerden biri olan Zühtü Arslan, AK Parti’nin “sivil Anayasa” taslağı çalışmalarında da yer aldı.

Zühtü Arslan, evlidir. 4 çocuğu vardır.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın 13 Mart 2015 tarihinde yaş haddinden emekliye ayrılmasıyla boşalan koltuğa 10 Şubat 2015 tarihinde yapılan seçimle Zühtü Arslan seçilmiştir.

Kitapları :
2010 – Türk Parlamento Tarihi (1957-1960), 3 Cilt, (Ankara: TBMM yayınları)
2005 – Anayasa Teorisi, (Ankara: Seçkin Yayıncılık)
2005 – Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde Din Özgürlüğü, (Ankara: LDT & Avrupa Komisyonu)
2004 – Constitutional Law of Turkey, The Hague, Kluwer Law International. (ortak yayın)
2003 – ABD Yüksek Mahkemesi Kararlarında İfade Özgürlüğü, (Ankara: LDT & Avrupa Komisyonu) (editör)

Zühtü Arslan biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın