Wilhelm Grimm Kimdir?

Wilhelm Grimm kimdir? Wilhelm Grimm nerelidir, Wilhelm Grimm kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Wilhelm Grimm evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Wilhelm Grimm hayatı, Wilhelm Grimm nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Wilhelm Grimm biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Wilhelm Grimm


Wilhelm Grimm burcu nedir: Balık

Wilhelm Grimm yaşı kaç: 24.Şubat.1786

Wilhelm Grimm ö. tarihi: 16.Aralık.1859

Wilhelm Grimm mesleği: Yazar, Dilbilimci

Abisi Jacob Grimm ile beraber kaleme aldığı eserlerle tanınan Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanı. Jacob Grimm ile beraber kaleme aldıkları eserler sayesinde Grimm Kardeşler adıyla tanınmış olsa da, abisinden bağımsız olarak kaleme aldığı folklor eserleri ile de klasik dil bilimi ve edebiyatçılar arasında saygın bir konuma sahiptir.

Wilhelm Karl Grimm, 24 Şubat 1786 tarihinde, Hanau, Hesse-Kassel’de dünyaya geldi. Kendisinden bir yaş büyük olan abisi ile beraber büyüyen Willhelm Grim, abisi Jacob gibi Kassel’de bulunan Friedrich Lisesi’nden mezun oldu. 1803 yılında, abisinin peşinden Malburg Üniversitesi’ne giren Willhelm, burada hukuk eğitimi aldı. Abisiyle aynı odada eğitim hayatını sürdüren Willhelm, ölümüne kadar abisinden hiç ayrılmadı.

1925 yılında, Henriette Dorothe Wild ile evlenen Wilhelm, bu evliliğe rağmen abisinden ayrı kalamadı ve çift Jacob’a ait olan geniş bir evde yaşamaya başladı. Çiftin bu evlilikten dört çocukları dünyaya geldi.

Yaşadığı uzun hastalık süreçlerinin sonunda kırılgan ve sağlıksız bir genç olarak büyüyen Wilhelm Grimm, bu açıdan abisinin bir tezatı gibiydi. Güçlü ve sağlıklı olan Jacob Grimm, bu fiziksel özelliklerini karakterine de yansıtarak araştırmacı ruhlu, yenilikçi bir akademisyen olurken, daha içine kapanık olan Wilhelm ise, kendi yaptığı araştırmalar dışındaki hiçbir bilimsel veriye inanmayan geleneksel bir bilim adamı profili çizmekteydi.

1814-1829 yılları arasında Kassel’de kütüphane memuru olarak görev yapa Wilhelm Grimm, daha sonra ise Gottingen Üniversitesi’nde kütüphaneci olarak çalışmaya başladı; 1835 yılında ise profesör ünvanını kazandı.

1837-1841 yılları arasında beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle beraber Gottingen Üniversitesi’nde Gottingen Sieben adlı bir grup oluşturan Willhelm Grimm, bu grupla beraber anayasaya zarar verdiğini düşündükleri Kral Ernst August’u protesto etti. Grubun bütün elemanları August tarafından üniversiteden uzaklaştırıldı.

Dünya çapında kardeşi ile beraber yaptığı çalışmalarla tanınsa da, Wilhelm Grimm’in kendi başına yarattığı eserler de akademik çevrelerce büyük ilgi gördü. Alman yiğitlik destanları ve folklor hikayeleri üzerine uzmanlaşan Wilhelm Grim, ayrıca abisiyle beraber Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurmuş, dev bir Alman Sözlüğü oluşturmuştu.

Wilhelm Karl Grimm, 16 Aralık 1859 tarihinde, Berlin’de hayata gözlerini yumdu. Mezarı günümüzde Berlin mezarlığı olarak adlandırılan St Matthaus Kilisesi’ndedir.

Abisi Jacob Grimm ile beraber kaleme aldığı eserleri ve iki kardeşin dünyaca tanınmasını sağlayan masal derlemelerini Grimm Kardeşler başlığında bulabilirsiniz.

Wilhelm Grimm biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın