Pınar Türenç Kimdir?

Pınar Türenç kimdir? Pınar Türenç nerelidir, Pınar Türenç kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Pınar Türenç evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Pınar Türenç hayatı, Pınar Türenç nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Pınar Türenç biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Pınar Türenç


Pınar Türenç burcu nedir:

Pınar Türenç yaşı kaç: ??.??.1954

Pınar Türenç ö. tarihi:

Pınar Türenç mesleği: Gazeteci, TV sunucusu

Haziran 2013 yılında Basın Konseyi’nin başkanı oldu.

Pınar Türenç, 1954 yılında Rize, Fındıklı’da (Viçe) doğmuştur. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden mezun oldu. Babası hakimlik yapmıştır.

Gazetecilik mesleğine Abdi İpekçi’nin yönettiği Milliyet gazetesinde başladı. 1980 yılında Rus – Afgan savaşını Afganistan ve Pakistan cephesinde Türk asıllı mücahitlerin yanında izledi, Milliyet’e aktardı. 15 yıl Milliyet ve Güneş gazetelerinde röportaj yazarlığı yaptı. Milliyet’de iken ‘’Röportaj ve haber’’ dallarında 2 kez’’ yılın gabiyografi_info(‘mrgrpvfv’’ frçvyqv. 1986-‘);1990 yıllarında Güneş gazetesinde çalıştı. Burada da’’ yılın röportaj’’ ödülünü aldı.

Pınar Türenç, Avrupa Hareketi 2002 Girişim Grubu Üyesi, Rize Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, KADER, Kadın Adayları Eğitme ve Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın iş yeri baş temsilciliği görevlerini üstlendi. Deprem ve afete hazırlık derneği kurucu üyeliği, Kızılay Şişli şube yönetim kurulu üyeliği görevlerinde de bulundu.

Pınar Türenç, çok sayıda yılın haber ve röportaj ödüllerini kazandı.

1990 yılında Türkiye’nin ilk özel televizyonu Star 1 kanalına transfer oldu. STAR TV’de “Haftanın Portresi” programını hazırladı. 1993 yılında SHOW TV Haber Merkezi’ne transfer oldu. Burada da çok sayıda haber ve röportaja imza attı.

1995 yılında, Kosova ve Kuzey Irak Savaşı’ını izledi. Saddam Hüseyin’in yazlık sarayına kadar giderek savaş haberlerini ekranlara taşıyan gazeteci oldu.

STAR TV’de “Pınar Türenç’le 8. Gece” adlı kendi adını taşıyan siyasi haber programını hazırlayıp sundu. 1999 yılında Hürriyet Gazetesi’ne serbest yazar olarak geçti. Birçok önemli, olay ve habere imzasını attı.

2002 yılından itibaren TV 8’deki Türkiye Aynası adlı haber programı hazırlayıp sundu.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.

ANAP’ın teklifi üzerine siyasete girdi ve ANAP MKYK üyeliğine seçildi. 3 Kasım 2002 seçimlerinde 3. Bölge 5. Sıra milletvekili adayı oldu. 2004 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adaylığında bulundu.

Pınar Türenç, 1978 yılında gazeteci Tufan Türenç ile evlendi. Çocukları yoktur.

Haziran 2013 yılında Basın Konseyi’nin başkanı oldu. Tutuklu gazetecilere özgürlük için de çalışan Türenç, Silivri cezaevindeki tutsak gazetecilerin yaşamını ve dayanılmaz koşulları içeren ”Gazeteci gözüyle Silivri gerçeği” kitabını yazdı. Kitabın ingilizce özetini de hazırlayıp, yurtdışındaki basın kuruluşlarına, Avrupa Parlamentosu milletvekillerine, AB’deki ilgili bölümlere gönderdi.

Pınar Türenç, Marmara Üniversitesinde öğretim görevlisidir.

Pınar Türenç biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın