Cengiz Topel Kimdir?

Cengiz Topel kimdir? Cengiz Topel nerelidir, Cengiz Topel kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Cengiz Topel evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Cengiz Topel hayatı, Cengiz Topel nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Cengiz Topel biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Cengiz Topel


Cengiz Topel burcu nedir: Başak

Cengiz Topel yaşı kaç: 02.Eylül.1934

Cengiz Topel ö. tarihi: 08.Ağustos.1964

Cengiz Topel mesleği: , Asker, Pilot

1964’te Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşunda, uçağı Rum uçaksavarlar tarafından vurulunca paraşütle atladı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi. Rumlar tarafından hastanede öldüğü belirtilen Topel’in naaşı iade edildi. Türk Hava Kuvvetleri’nin Kıbrıs’taki ilk pilot kaybıdır.

Cengiz Topel, 2 Eylül 1934 tarihinde babasının görevli olduğu İzmit’te doğmuştur. Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Cengiz Topel’in babası Trabzon’lu Tekel tütün eksperi Hakkı Bey, annesi Mebuse Hanım’dır.

İlkokula Bandırma II. İlkokulu’nda başladı, babasının Balıkesir Gönen’e tayini ile Ömer Seyfettin İlkokulu’nda öğrenimine devam etti. 1934 yılında babasını kaybettikten sonra ailesi İstanbul Kadıköy’e yerleşti. Kadıköy Yel değirmeni Okulu’nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı.

Lise öğrenimine, Haydarpaşa Lisesi’nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi’ne devam ederek 1953 yılında bitirdi. 1955 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirip asteğmen olarak orduya katıldı. Hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada’ya gönderildi. Kanada’daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp Merzifon 5. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir 1. Hava Ana Jet Üssü’ne atandı. 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

8 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar’ı Türk Halkı’na karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Eskişehir’den Kıbrıs’a, 4’lü Filo Komutanı olarak gönderilen Cengiz Topel’in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.

Kıbrıs’ta ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel’in hastanede öldüğü açıklandı ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlar’dan alınabildi. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul’da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı’daki Sakızağacı Hava Şehitliği’nde toprağa verildi.

Tarih sayfalarında adı duyulmaya başladığı günden beri, vatan uğruna canını verip nam alan Türk Milleti, bugüne kadar verdiği şehitlerine birini daha eklemişti. Bu şehit, onun şanlı tarihini yaratan son şehit olmayacaktı. Aziz millebiyografi_info(‘gv B’aha iüphqhah gbcenğn tözrexra, ungıenfıaı ir ‘);acısını kalbine gömdü.

İstanbul Tuzla’da bulunan Piyade Okulu Komutanlığı’nda ismini taşıyan bir dershane vardır. İsmi, Eskişehir´de, İstanbul´un Bakırköy ve Zonguldak´ın Kozlu ilçesinde bir ilkokula verilmiştir. Ayrıca İzmit´te Cengiz Topel´in adını alan “Cengiz Topel Deniz Hava Üs Komutanlığı” bulunmaktadır. Ve daha bir çok şehir ve ilçelerde adı yaşatılmaktadır.

Cengiz Topel biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın