Ali Rıza Alaboyun Kimdir?

Ali Rıza Alaboyun kimdir? Ali Rıza Alaboyun nerelidir, Ali Rıza Alaboyun kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Ali Rıza Alaboyun evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Ali Rıza Alaboyun hayatı, Ali Rıza Alaboyun nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Ali Rıza Alaboyun biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Ali Rıza Alaboyun


Ali Rıza Alaboyun burcu nedir: Balık

Ali Rıza Alaboyun yaşı kaç: 08.Mart.1957

Ali Rıza Alaboyun ö. tarihi:

Ali Rıza Alaboyun mesleği: Siyaset adamı, Bakan

27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görevlendirildi.

Ali Rıza Alaboyun, 8 Mart 1957 tarihinde Aksaray’da doğmuştur. Baba adı Ziya, anne adı Hediye’dir. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden Maden İşletme Mühendisi olarak mezun oldu. Ardından Amerika’da The Pennsylvania State University’de cevher hazırlama ve mühendislik yönetiminde yüksek lisans yaptı.

MTA ve Maden İşleri Genel Müdürlüğünde çalıştı. Etibank Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Lüksemburg’da kurulu bulunan ETİMİNE SA Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Kurul Üyeliğinde bulundu. AFS Boru Sanayi AŞ’nin Genel Müdürlüğünü yaptı. 1997 yılında hükümet değişikliği nedeniyle müşavirliğe atandı.

Ali Rıza Alaboyun, 2002 yılında 22. dönem, 2007 yılında 23. dönem ve 2011 yılında 24. Dönem genel seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisinden Aksaray milletvekili seçildi. 22. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Belçika Dostluk Grubu Başkanlığı, 2002-2011 yılları arasında NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2011 yılından itibaren NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Başkanı oldu.

Çok iyi derecede İngilizce, orta düzeyde Fransızca ve Almanca bilen Ali Rıza Alaboyun, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince kurulmak zorunda olunan geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde olmak için 11 bağımsız kontenjan için Ali Rıza Alaboyun, Kutbettin Arzu ve Vecdi Gönül, AK Parti’nin eski vekilleri 3 isim, bağımsız olmak için AK Parti’den istifa etti.

Ali Rıza Alaboyun, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde bağımsız kontenjandan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak gösterildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni kabine onaylandı.

Ali Rıza Alaboyun, 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince TBMM seçimlerini yenileme kararı gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 114. maddesine göre Ahmet Davutoğlu’na Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurmak zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde oldu.

Ali Rıza Alaboyun biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın