Feridun Çölgeçen Kimdir?

Feridun Çölgeçen kimdir? Feridun Çölgeçen nerelidir, Feridun Çölgeçen kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Feridun Çölgeçen evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Feridun Çölgeçen hayatı, Feridun Çölgeçen nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Feridun Çölgeçen biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Feridun Çölgeçen


Feridun Çölgeçen burcu nedir: Boğa

Feridun Çölgeçen yaşı kaç: 10.Mayıs.1911

Feridun Çölgeçen ö. tarihi: 19.Ocak.1978

Feridun Çölgeçen mesleği: Sinema Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

Türk tiyatro ve sinema oyuncusu

Feridun Çölgeçen Cumhuriyetin ilk milletvekillerinden Sami Bey’in oğlu olarak 10 Mayıs 1911 yılında İstanbul’da doğdu. Ankara Gazi Lisesini bitirdi, Konservatuvar okudu ama bitiremeden terk etti. 1935-37 arasında Almanya, Belçika ve Fransa’da tiyatro kurslarına gitti. Bir ara Merkez Bankası’nda ve Devlet Demir yollarında çalıştı; Fransızca öğretmenliği, Konya Halkevi yönetmenliği yaptı. Sanat hayatına tiyatro ile başlayan Çölgeçen, 400’ü aşkın filmde yardımcı oyuncu rollerinde oynamıştır. 1933’de Cici Berber (Muhsin Ertuğrul)’de yan rolle ilk kez kamera karşısına geçti. 1935’de Raşit Rıza topluluğunda Hedefsiz Buseler’le tiyatroda profesyonel oldu. Nejat Uygur Tiyatrosunda oynadı. 1957’de Avrupa’ya, oradan da ABD’ye gitti. ABD kuruluşu olan United Artsits’in Timbuktu adlı filmiyle, Hollywood’da da yer alan sanatçı, Amerika Birleşik Devletlerinde 20 civarında film çevirerek Amerikan izleyicisi tarafından beğeni toplamıştır. ABD’de 2 kez evlenip boşandı.

19.01.1978’de öldü

20’si yabancı, 400’ün üzerinde film çevirmiştir.

Feridun Çölgeçen biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

One Response

  1. emin göktürk Ocak 1, 2019

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın