Beklan Algan Kimdir?

Beklan Algan kimdir? Beklan Algan nerelidir, Beklan Algan kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Beklan Algan evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Beklan Algan hayatı, Beklan Algan nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Beklan Algan biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Beklan Algan


Beklan Algan burcu nedir: Koç

Beklan Algan yaşı kaç: 31.Mart.1933

Beklan Algan ö. tarihi: 27.Eylül.2010

Beklan Algan mesleği: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Yönetmen

Beklan Algan, 31 Mart 1933 tarihinde Erzurum’da doğmuştur. İstanbul’da Robert Kolejinden mezun oldu. mezun olur olmaz da Ayla Algan (Kasman) ile evlendi. Maden mühendisliği eğitimi almak için gittiği Amerika’da eşiyle birlikte tiyatro eğitimi aldı. Amerika’da birçok tiyatro oyununda profesyonel oyunculuk yaptı. New York’ta Actor’s Repertuary Theatre ve New York Actor Studio’da sahne ve tiyatro eğitimi almasının ardından Brodway’de çeşitli oyunlarda rol aldı. 1960 yılında Türkiye’ye dönünce, Şehir Tiyatroları’nda yönetmen ve oyuncu olarak çalışmaya başladı.

1961 yılında girdiği Şehir Tiyatroları’ndan, Muhsin Ertuğrul’un istifası üzerine ardından eşi ile beraber 1966 yılında ayrıldı. Muhsin Ertuğrul’un önderliğinde kurulan LCC’de tiyatro bölümünü yöneten Algan, 1970 yılında Bakırköy Halk Evleri Deneme Sahnesi’ni kurdu. Bir süre sonra Şehir Tiyatroları’na tekrar girerek yönetmenlik yaptı.

1975 yılında Tepebaşı Deneme Sahnesi’nin kurulmasına katkıda bulundu. 1980 yılında buradaki görevine son verilince Almanya’ya gitti.

1964 yılında senaryosu Vedat Türkali’nin, yönetmeni Ertem Göreç olan “Karanlıkta Uyananlar” adlı filmde Fikret Hakan, Ayla Algan, Tülin Elgin, Kenan Pars ile beraber oynayarak sinemaya başladı.

Beklan Algan, 1980 yılında gittiği Berlin’de, Schaubühne Tiyatrosu’nda 4 yıl Tuncel Kurtiz, Şener Şen ve Macit Koper gibi sanatçılarla işçi tiyatrosu yaptı. 1984 yılında birkaç meslektaşıyla birlikte BİLSAK Tiyatro Atölyesi’ni kurdu. Beklan Algan, 1988’de Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Gencay Gürün’ün daveti üzerine Ayla Algan, Erol Keskin, Haluk Şevket Ataseven’le Şehir Tiyatrosu bünyesindeki Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nın (TAL) başına geçerek, genç oyuncuları yetiştirme görevini üstlendi.

Çeşitli oyunlar yazan ve sahneleyen sanatçı, tiyatro alanında “İlhan İskender Armağanı” gibi çeşitli ödüller kazandı.

2002 yılında Ekol Drama Sanat Evi’nde Çağdaş Tiyatro ve Yaratıcı Oyuncu eğitimi vermeye başladı.

Beklan Algan, Tiyatro ve sinema sanatçısı Ayla Algan (Kasman) ile gençlik yıllarında evlenmiştir. Sevi Algan (d.1975) adında bir çocuğu vardır.

Beklan Algan, 27 Eylül 2010 tarihinde İstanbul’da lösemi tedavisi gördüğü Cerrahpaşa Tip Fakültesi’nde 77 yaşında ölmüştür.

Filmleri ve Dizileri :
Yapımcı :
1964 – Karanlıkta Uyananlar (Sinema Filmi)

Oyuncu :
1993 – Kız Kulesi Aşıkları / Hera ile… (Adam) (Sinema Filmi)
1966 – Karanfilli Kadın (Sinema Filmi)
1966 – Halime’yi Samanlıkta Vurdular (Sinema Filmi)
1965 – Sevmek Seni (Sinema Filmi)
1964 – Karanlıkta Uyananlar (Ekrem) (Sinema Filmi)

Beklan Algan biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın