Joseph Stiglitz Kimdir?

Joseph Stiglitz kimdir? Joseph Stiglitz nerelidir, Joseph Stiglitz kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Joseph Stiglitz evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Joseph Stiglitz hayatı, Joseph Stiglitz nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Joseph Stiglitz biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Joseph Stiglitz


Joseph Stiglitz burcu nedir: Kova

Joseph Stiglitz yaşı kaç: 09.Şubat.1943

Joseph Stiglitz ö. tarihi:

Joseph Stiglitz mesleği: Ekonomist

2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü aldı.

Joseph Stiglitz, 9 Şubat 1943 tarihinde ABD., Gary, Indiana’da yahudi bir aile olan Charlotte ve Nathaniel Stiglitz çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 1960 – 1963 yılları arasında Amherst College’inde 3 yıl okudu. Sonra son sınıfta Massachusetts Institute of Technology’de okuyarak mezun oldu. 1965’den 1966 yılına kadar da Chicago Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu. 1966 ve 1967 yılları arası Massachusetts Institute of Technology’de asistanlık yaparken doktorasını tamamladı.

1969 ile 1970 yılları arasında Fulbright araştırma bursu ile Cambridge Üniversitesi’nde görev yaptı.

Sonraki yıllarda Yale Üniversitesi, Duke Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Princeton Üniversitesi, Columbia Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptı. J. Bradford DeLong ve Aaron Edlin ile The Economists’ Voice dergisinin editörü oldu.

Joseph Stiglitz, mikroekonomi teorisine sayısız katkıda bulundu. Bill Clinton hükümetinde 1995 ve 1997 yılları arası Ekonomik Danışmanlar Kurulu’nun (Council of Economic Advisors) başkanlığını yaptı. Dünya Bankası’nda 1997 ve 2000 yılları arası başkan yardımcı olarak ve baş ekonomist olarak görev aldı.

Küreselleşme, piyasa tutuculuğu ve Uluslararası Para Fonu, Dünya Bankası gibi bazı uluslararası kurumlar hakkındaki kritik bakış açılarıyla ünlü.

1973’da John Bates Clark Madalyası’na layık görüldü ve 2001 yılında Nobel Ekonomi Ödülü aldı.

Joseph Stiglitz, 2001 yılında Columbia Üniversitesinde bir düşünce takımı olan Initiative for Policy Dialogue (IPD)’yi kurdu. 2001’den beri Columbia Üniversitesi’nin bir üyesi ve 2003’den beri üniversite profesörü. Stiglitz ayrıca University of Manchester’nin Dünya Yoksulluk Sınırıları Kurumu (Brooks World Poverty Institute) başkanı ve Papaya ait Sosyal Bilimler Akademisi üyesi.

Joseph Stiglitz, 2001 yılında Türkiye’ye de gelmişti. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Devlet Bakanı Kemal Derviş ve Türkiye’nin önde gelen akademisyen ekonomistlerinin katıldığı bir toplantıda konuşma yapmıştı.

Evlilikleri :
1.eşi: Adria Wisner ile evlendi , boşandı.
2biyografi_info(‘.rşv: 1978 lıyıaqn Wnar unaanjnl vyr riyraqv , ob’);şandı.
3.eşi: Joseph Stiglitz, 2004 yılında Columbia Üniversitesinde halkla ilişkiler bölümünde çalışan Anya Schiffrin ile evlendi.

Siobhan stiglitz, Michael stiglitz, Julia stiglitz, Edward stiglitz adlarında 4 çocuğu vardır.

Kitapları :
2006 – Making Globalization Work
2006 – Stability with Growth: Macroeconomics – Liberalization – and Development
1996 – Whither Socialism ?
2000 – Frontiers of Development Economics: The Future in Perspective
2002 – Principles of Macroeconomics-Carl E. Walsh ile birlikte
2002 – Economics-Carl E. Walsh ile birlikte
2002 – Peasants Versus City-Dwellers: Taxation and the Burden of Economic Development-Raaj K. Sah ile birlikte
2002 – Küreselleşme Büyük Hayal Kırıklığı
Towards a New Paradigm in Monetary Economics br>
2003 – 90’ların Yükselişi
Fair Trade for All: How Trade Can Promote Development
Economics of the Public Sector
2002 – The Rebel Within: Joseph Stiglitz and the World Bank
2005 – The Development Round Of Trade Negotiations In The Aftermath Of Cancun br>
2005 – A Chance For The World Bank
Readings in the Modern Theory of Economic Growth

Joseph Stiglitz biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın