Thomas Jefferson Kimdir?

Thomas Jefferson kimdir? Thomas Jefferson nerelidir, Thomas Jefferson kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Thomas Jefferson evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Thomas Jefferson hayatı, Thomas Jefferson nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Thomas Jefferson biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Thomas Jefferson


Thomas Jefferson burcu nedir: Koç

Thomas Jefferson yaşı kaç: 13.Nisan.1743

Thomas Jefferson ö. tarihi: 04.Temmuz.1826

Thomas Jefferson mesleği: Devlet Başkanı

2 dolarlık banknotunun üzerinde resmi vardır.

Amerikan Bağımsızlık Bildirisi’ni yazan ve 1801-1809 tarihleri arasında görevde olan Amerika Birleşik Devletleri üçüncü başkanıdır.

Thomas Jefferson, 13 Nisan 1743 tarihinde ailesinin on çocuğundan üçüncüsü olarak ABD, Virginia, Shadwell’de doğmuştur. Annesinin adı Jane Randolph Jefferson, babasının adı ise Peter Jefferson’dır. Dokuz yaşından itibaren Latince, Antik Yunan ve Fransızca öğrenmeye başladı. 1757 yılında on dört yaşındayken babası öldüğünde ona miras olarak 20 km² arazi ve birçok köle kaldı. Okuluna devam eden Thomas Jefferson klasik eğitimin yanında tarih ve bilim dersleri aldı. 1762 yılında hukuk öğrenimi gördüğü William and Mary College’ı bitirdi.

Hukuk öğrenimini tamamladıktan sonra, 5 yıl bir avukatın yanında çalıştı ve 1767’de Virginia Barosu’na kabul edilerek avukat oldu. Bu dönemde henüz koloni olan Virginia’da avukatlık ve hakimlik yaptı. Din özgürlüğünün tanınması, köleliğin kaldırılması, mirasın çocuklara eşit dağıtılması, devlet okulları açılması ve ceza yasalarının yumuşatılması için mücadele etti. 4 Temmuz 1776’da ilan edilen ve tüm insanların eşit yaratıldığını savunan Bağımsızlık Bildirisi’ni yazdı. Thomas Jefferson, neoklasik tarzda bir malikane olan Monticello’nun inşaatına 1768 yılında başladı.

1775 yılında Kongre’ye üye seçildi, aynı yıl Bağımsızlık Beyannamesi’ni hazırladı. Bunda Amerika’nın İngiltere’den ayrıldığı resmen ilân ediliyordu. 1779 – 1781 yıllarında Virginia Valiliğini yaptı. 1784’te ticari anlaşmalar için Avrupa’ya giden Jefferson 1784 – 1789 yılları arasında Fransa’da büyükelçilik görevinde bulundu. Dönüşünde, Başkan George Washington tarafından Dış İşleri Bakanı yapıldı. Jefferson 1793’te bakanlıktan ayrılıp siyaset hayatından çekildi. 1801 yılında başkan seçildi, dört yıl sonra başkanlık seçimini ikinci defa olarak kazandı. 1806 yılında esir ticaretini yasak eden kanunu kongreye getirdi. Başkanlığı altında Amerika ekonomik bakımdan çok gelişti, demokratik idare zihniyeti yerleşti.

Thomas Jefferson, Virjinya Üniversitesi kurucusudur. Tarihteki en zeki Amerikan başkanları arasında gösterilmektedir. Mississippi vadisinin tam denetimi ve Fransızlar’ın kıtadan çıkartılmaları için bunun gerekli olduğunu düşünen Thomas Jefferson, 1803 yılında Fransa’dan Louisiana’yı satın alması en önemli başarılarından biridir. 1804 seçimlerinde ikinci defa başkan seçildi.

1809 yılında başkanlıktan ayrılan Jefferson, sonraki yıllarını Monticello çiftliğinde okuyarak ve yazarak geçirdi. İlgi alanları son derece çeşitliydi; bu sırada Virginia Üniversitesi’ni kurdu.

Thomas Jefferson, 1772 yılında varlıklı bir avukatın kızı Martha Wayles ile evlendi. Martha, Mary, Lucy Elizabeth, Peter, Jane adlarında çocukları olmuştur.

Thomas Jefferson, 4 Temmuz 1826 ABD, Virginia, Charlottesville yakınlarında Monticello’da 83 yaşında ölmüştür.

Thomas Jefferson biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın