Tarık Aziz Kimdir?

Tarık Aziz kimdir? Tarık Aziz nerelidir, Tarık Aziz kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Tarık Aziz evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Tarık Aziz hayatı, Tarık Aziz nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Tarık Aziz biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Tarık Aziz


Tarık Aziz burcu nedir: Boğa

Tarık Aziz yaşı kaç: 28.Nisan.1936

Tarık Aziz ö. tarihi:

Tarık Aziz mesleği: Bakan

Eski Irak Dışişleri Başkanı (1983–1991) ve Başbakan Yardımcısı (1979–2003).

Gerçek adı Mikhail Yuhanna olan Süryani kökenli Tarık Aziz, 28 Nisan 1936’da Musul’da bir garsonun oğlu olarak dünyaya geldi. Ancak Arap milliyetçilerine karşı adını Tarık Aziz olarak değiştirdi. Gazetecilik kariyerinden önce Bağdat Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı okudu.

1950’lerde Baas partisine katıldı. Saddam Hüseyin’in desteğiyle 1963 yılında al-Jamaheer gazetesi ve partinin ana gazetesi El Thavra’da editör oldu. Hristiyan olduğu için Aziz hiçbir zaman Saddam’a rakip olarak görülmedi. Körfez Savaşı boyunca müzakere yeteneği, güçlü sinirleri ve kusursuz İngilizcesi ile diplomasiye liderlik yaptı ve uluslararası ününü artırdı. Saddam kabinesinin tek Hıristiyan üyesidir.

Saddam Hüseyin ile yolu 1950 yılında kesişen Tarık Aziz, 1974’te Enformasyon Bakanlığı görevini üstlendi. Tarık Aziz yükselişini 1977’de Devrimci Komuta Konseyi’ne katılarak sürdürdü. 1979 yılında Irak’ın Başbakan Yardımcısı görevine getirilen Aziz’in bu görevi, ABD’nin 2003 yılı Nisan ayı başlarında gerçekleştirdiği Irak’a müdahalesinin ardından Amerikan güçlerine teslim olmasına kadar devam etti. 24 yıllık Saddam Hüseyin iktidarı döneminde, yerini koruyabilmiş az sayıda devlet görevlisinden biri olan Tarık Aziz, Irak’ta üst düzey görev Saddam kabinesinin tek Hıristiyan üyesidir. Saddam Hüseyin’in, 20 yıl danışmanlığını yaptı.

Bütün kriz dönemlerinde Bağdat’ın görüşlerini batı dünyasına o iletti. Akıcı İngilizcesiyle dikkat çeken Aziz, 8 yıl süren İran savaşında ABD yönetiminin de Bağdat’ta en güvendiği kişilerden biriydi. Ama onu dünyakamuoyuna tanıtan asıl olay Irak’ın Kuveyt’i işgaliydi. Irak’a gerekli desteği sağlayabilmek içindünya başkentlerini gezdi. Körfez savaşının hemen öncesinde Cenevre’de dönemin ABD Dışişleri Bakanı James Baker’dan baba George Bush’un Saddam Hüseyin’e yazdığı bir mektubu almayı reddederek savaşın tetiğini çeken de o oldu.

Tarık Aziz’in, ABD’nin Irak’a müdahalesinin ilk günlerinde, Irak Kuzeyine kaçtığı ileri sürülmüştü. Tarık Aziz, Bağdat’ta kameraların karşısına çıkarak bu iddiaları yalanlamıştı. ABD’nin aradığı isimlerden oluşan 55’lik iskambil destesindeki ‘Maça 8’lisi olarak aranan Tarık Aziz, 2003 yılı Nisan ayı sonlarında Amerikan güçlerine teslim olmuştu.

26 Ekim 2010 günü Irak ağır ceza mahkemesi, uzun yıllar Saddam Hüseyin rejiminin dünyaya sunduğu yüzü olan eski başbakan birinci yardımcısını “taammüden cinayet işlemek ve insanlığa karşı işlediği suçlardan ve geçmişte dini partilere uyguladığı baskı sebebiyle ” idama mahkum etti. Mahkeme ayrıca Aziz’i ‘işkence yapmak’ suçlamasından 15, ‘işkencede işbirliği’ suçlamasından 10 yıl hapis cezasına çarptırmış; tüm mal varlığına da el konmasını kararlaştırdı.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ülkenin eski başbakan yardımcısı Tarık Aziz’in idam edilmesini öngören mahkeme kararını imzalamayacağını söyledi.

Tarık Aziz biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın