Selim Naşit Özcan Kimdir?

Selim Naşit Özcan kimdir? Selim Naşit Özcan nerelidir, Selim Naşit Özcan kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Selim Naşit Özcan evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Selim Naşit Özcan hayatı, Selim Naşit Özcan nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Selim Naşit Özcan biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Selim Naşit Özcan


Selim Naşit Özcan burcu nedir: Aslan

Selim Naşit Özcan yaşı kaç: 18.Ağustos.1928

Selim Naşit Özcan ö. tarihi: 20.Ağustos.2000

Selim Naşit Özcan mesleği: Tiyatro Oyuncusu

Selim Naşit Özcan,1928 tarihinin Ağustos’unda büyük Tuluat Ustası Naşit Özcan Bey ile kantocu ermeni Amelya Hanım’ın oğlu olarak İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğu, Şehzadebaşı’ndaki Millet Tiyatrosu’nun üstündeki Anne ve babası tiyatrocu olması sebebiyle çocukluğu kızkardeşi Adile Naşit’le birlikte kulislerde geçmiştir.

Selim Naşit,1943 yılında ticaret lisesinden ayrıldıktan sonra ilk defa profesyonel olarak Muhlis Sabahattin’in operet topluluğunda Gül Fatma operetinde rol almış.Kısa bir süre sonra Muammer Karaca operetine geçmiş ve Muammer Karaca’nın yanında 16 yıl boyunca çalışmış.

1961’de kardeşi Adile Naşit ve onun eşi tiyatrocu Ziya Keskiner ile Ankara’da babaları adına kurdukları Naşit Özcan Tiyatrosu’nda çalıştılar. Daha sonra Elhamra İstanbul Tiyatro Sahnesi’ni Toto Karaca, Sururiler ve Muzaffer Hepgürler ile paylaştı. 1966’da Gönül Ülkü – Gazanfer Özcan Tiyatrosu’na geçerek kardeşi ve eniştesi ile tekrar buluştu. 1979’dan itibaren Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda, Karşı Tiyatro’da çalışan, 18 yıl Akbank Çocuk Tiyatrosu’nda yer alarak tiyatroda yarım asrı geride bırakan Naşit, 300’e yakın oyunda rol aldı.

1990’larda Ahmet Uğurlu ve Levent Kırca tiyatrosunda çalıştı. Ferhan Şensoy’un ve Zeki-Metin’in TV dizilerinde rol aldı. Selim Naşit tiyatroda en son Tiyatro Stüdyosu’nun “Histeri” oyununda rol almıştı. Naşit bu oyundaki rolüyle tiyatro kariyerinin ilk elle tutulur tiyatro ödülü olan Afife Jale En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. 1998’de karaciğer kanserine yakalandıktan sonra Cem Yılmaz’ın “Herşey Çok Güzel Olacak” filmindeki rolü ise sondu.

Selim Naşit Özcan tiyatronun yanı sıra sinemada da 60’a yakın filmde rol aldı.

Selim Naşit Özcan 1952’de arkadaş toplantısında tanıştığı bir rum olan Sotiriya’yla evlendi. Sotiriya evlendikten sonra adını Oya olarak değiştirmiştir. Bu evliliktebiyografi_info(‘a Anşvg Ömpna (q.1957) nqıaqn gvlngebph ove bğyh i’);ardır. Selim Naşit, eşi Oya’nın bağırsak düğümlenmesi nedeniyle aniden ölmesinden sonra işinden, ailesinden, en çok da hayattan koptu. Daha sonra tiyatrocu Peyker Usta’yla tanıştı. Hemen evlendiler.

Selim Naşit Özcan, Tedavi gördüğü Hastanede pankreas kanserine yenik düşerek 18 Ağustos 2000 tarihinde 72 yaşında hayata gözlerini yumdu. Öldüğü gün odasında eşi Peyker ve çok sevdiği baldızı Binnur vardı.

Televizyon Dizileri:
Medeni Haller
Gülşen Abi
Aynalı Tahir
Zilyoner
Babam Olur musun?
Hastane

Selim Naşit Özcan biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın