Pervin Buldan Kimdir?

Pervin Buldan kimdir? Pervin Buldan nerelidir, Pervin Buldan kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Pervin Buldan evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Pervin Buldan hayatı, Pervin Buldan nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Pervin Buldan biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Pervin Buldan


Pervin Buldan burcu nedir: Akrep

Pervin Buldan yaşı kaç: 06.Kasım.1967

Pervin Buldan ö. tarihi:

Pervin Buldan mesleği: Siyaset adamı, Milletvekili

23., 24. dönem Iğdır ve 25. dönem İstanbul milletvekili seçildi.

Pervin Buldan, 6 Kasım 1967 tarihinde Hakkâri’de doğmuştur. Babasının adı Halis, annesinin adı Lütfiye’dir. Lise eğitimini bitirdikten sonra kısa bir süre Iğdır İl Özel İdaresi’nde memur olarak çalıştı.

1986 yılında kuzeni Savaş Buldan ile evlendikten sonra İstanbul’a yerleşti. Uyuşturucu ticaretinden kazandığı paradan PKK’ya haraç vermekle suçlanan eşi, 2 Haziran 1994 tarihinde kimliği bilinmeyen kişilerce kaçırıldı ve 4 Haziran 1994 tarihinde öldürüldü.

Pervin Buldan, 1995 yılında Cumartesi Anneleri’ne katıldı; dört yıl boyunca Taksim’de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlere katıldı.

HADEP’te görev alarak iki dönem Parti Meclisi üyesi oldu. 1999 seçimlerinde HADEP’ten İstanbul 3. bölge milletvekili adayı oldu, partisi %10 seçim barajını aşamadığı için milletvekili olamadı.

“Mağdur Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği” adıyla bir dernek kuran Buldan, bu dernek kapatılınca 2002’de “Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yakay-Der) ‘in kuruluşunda yer aldı ve derneğin başkanlığını yaptı. 2005 yılında Nobel Barış Ödülüne aday gösterildi.

2007 Türkiye genel seçimlerinde Iğdır’dan bağımsız aday olarak milletvekili seçildi. Meclise girdikten sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) grubuna katıldı. DTP’nin Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından onun ardılı olan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ne geçti.

Pervin Buldan, Iğdır Milletvekili iken kayınbiraderi Nihat Buldan TBMM aracıyla uyuşturucu taşıdığı iddiası ile gözaltına alındı.

2011 Türkiye genel seçimlerinde yine Iğdır’dan bağımsız aday olarak 24. dönem milletvekili seçildi. Meclise girdikten sonra Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)’ne geçti. 5 Temmuz 2011 tarihinde Barış ve Demokrasi Partisi grup başkanvekili oldu.

Pervin Buldan, 1986 yılında kuzeni Savaş Buldan ile evlendi. Necirvan Buldan (d.1991) oğlu, Zelal Buldan (d.1994) kızı adlarında iki çocuğu vardır.

Pervin Buldan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerinden hemen sonra 2009 Nisan’ında bir basın açıklaması sırasında şunları söylemiştir:
“Bu şiddetin ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Bunların zemini, 29 Mart yerel seçimlerinden hemen sonra hazırlandı. 29 Mart seçimlerinde “Kürdistan” sınırlarını belirledik. Yani, Van’ı aldık, Siirt’i aldık, 86 yıllık geleneği bozarak Iğdır’ı aldık. Hakkari`de yüzde 90’lara varan oy oranına ulaştık.”

7 Haziran ve 1 Kasım 2015 tarihindeki genel seçimlerde HDP’den İstanbul 3. Bölgeden 1. sıra Milletvekili seçildi.

Pervin Buldan biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın