Önder Sav Kimdir?

Önder Sav kimdir? Önder Sav nerelidir, Önder Sav kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Önder Sav evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Önder Sav hayatı, Önder Sav nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Önder Sav biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Önder Sav


Önder Sav burcu nedir: Akrep

Önder Sav yaşı kaç: 14.Kasım.1937

Önder Sav ö. tarihi:

Önder Sav mesleği: Siyaset adamı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel sekreteri olarak görev yapmakta olan deneyimli Türk siyaset adamı. 15., 16., 20. ve 22. dönem olmak üzere dört defa Ankara Milletvekili ve bir defa Çalışma Bakanı olarak görev almış olan Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykalın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları arasında gösterilmiş, fakat Sav’ın seçime adaylığını koymaması üzerine bu göreve geçerli oyların tamamını alan Kemal Kılıçdaroğlu seçilmiştir.

Önder Sav, 14 Kasım 1937 tarihinde, Hayrettin ve Şebiyografi_info(‘evsr Fni çvsgvava bğyh by’);arak, Işıklar Köyü, Balıkesir’de dünyaya geldi. Liseyi bitirmesinin ardından hukuk eğitimi almak için Ankara’ya taşındı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden başarıyla mezun olmasının ardından bir müddet serbest avukat olarak çalışan Sav, ayrıca Ankara Hukuk Barosu Başkanlığı ve 28 Mayıs 1989 – 31 Ekim 1995 tarihleri arasında, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Siyaset ile genç yaşlarında tanışan Sav, siyasi sahnede 15., 16. 20. ve 22. Dönem Ankara Milletvekili olarak görev aldı ve 37. Hükümet’te Çalışma Bakanı mevkisinde bulundu.

CHP’nin Genel Sekreterliğini üstlenen Sav’ın adı, CHP eski başkanı Deniz Baykal’ın istifasının üzerine CHP Genel Başkanlığı adayları arasında gösterildi. Laikliğin korunmasına verdiği önemle tanınan ve taviz vermeyen bir politikacı olarak ün yapan Sav, daha önce Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben söylediği “Laiklik Başbakan Erdoğan’ın küçücük beynine sığmayacak kadar geniş bir kavramdır” sözünden dolayı 10.000 TL manevi tazminat cezasına çarptırılmıştı.

Evli olan Önder Sav, iki çocuk babasıdır.

Önder Sav biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın