Kraliçe Beatrix Kimdir?

Kraliçe Beatrix kimdir? Kraliçe Beatrix nerelidir, Kraliçe Beatrix kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Kraliçe Beatrix evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Kraliçe Beatrix hayatı, Kraliçe Beatrix nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Kraliçe Beatrix biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Kraliçe Beatrix


Kraliçe Beatrix burcu nedir: Kova

Kraliçe Beatrix yaşı kaç: 31.Ocak.1938

Kraliçe Beatrix ö. tarihi:

Kraliçe Beatrix mesleği:

30 Nisan 1980 – 30 Nisan 2013 tarihleri arasında 33 yıl Hollanda Kraliçesi olarak görev yaptı.

Kraliçe Beatrix, 31 Ocak 1938 tarihinde Lahey, Hollanda’da doğmuştur. Adı, “mutlu eden” anlamına gelmektedir. Annesi Hollanda kraliçesi Juliana, babası ise Bernhard of Lippe-Biesterfeld’dir. Prenses İrene (d. 1939), Prenses Margriet (d.1943), Prenses Christina adlarında kardeşleri vardır. Kraliçe Beatrix, Ottawa, Kanada’da bir devlet okulu olan Rockcliffe Park Public School’dan mezun oldu. Leiden Üniversitesinde sosyoloji, ekonomi, parlamenter tarih, anayasa okuyarak mezun oldu. Ayrıca Surinam kültürü, Hollanda Kraliyeti, uluslararası meseleler, uluslararası hukuk ve Avrupa hukukuyla ilgilendi.

1939 yılında II. Dünya Savaşı sırasında Kraliyet ailesi Londra’ya kaçmak zorunda kaldı. Bir ay Londra’da kaldıktan sonra annesi Juliana ve kız kardeşi Prenses İrene ile birlikte Kanada’nın Ottawa kentine taşınmıştır. Bu sürede dönemin Hollanda Kraliçesi anneannesi Wilhelmina ve babası Bernhard of Lippe-Biesterfeld Londra’da kalmıştır. Beatrix’in ikinci kardeşi Prenses Margriet, 1943 yılında Ottawa’da doğdu. Kanada’da sürgün sırasında, Beatrix anaokulu ve ilköğretim okulunu Rockcliffe Park Public Okulu’nda sürdürdü.

II. Dünya Savaşı bittikten sonra 2 Ağustos 1945 tarihinde Kraliyet ailesi Hollanda’ya döndü.

Kraliçe Beatrix, 1965 yılında tanıştığı Nazi örgütlenmesinde yer alan Alman Dışişlerinde diplomat Claus von Amsberg ile 10 Mart 1966 tarihinde evlendi. Ancak düğünleri sırasında Amsterdam’da toplu bir protesto düzenlendi. Claus von Amsberg Alman Dışişlerinde diplomat olarak çalışıyordu. Ayrıca Nazi partisinin örgütlerinde yer almıştı.

4 Eylül 1948 – 30 Nisan 1980 arasında Hollanda Kraliçesi olarak 32 yıldır tahtta olan annesi Juliana’nın 71 yaşında iken 30 Nisan 1980 tarihinde kendi isteğiyle tahttan çekilerek yerine kızı Beatrix geçirdi.

Kraliçe Beatrix, 30 Nisan 1980 tarihinde 42 yaşında iken tahta çıkıp kraliçe oldu. 33 yıl süreyle Hollanda Kraliçesi olduktan 30 Nisan 2013 tarihinde tahtını oğlu Willem Alexander’a bıraktı. Kraliçeliği bıraktıktan sonra Prenses Beatrix olarak anılmaktadır.

Kraliçe Beatrix biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın