Judy Holliday Kimdir?

Judy Holliday kimdir? Judy Holliday nerelidir, Judy Holliday kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Judy Holliday evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Judy Holliday hayatı, Judy Holliday nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Judy Holliday biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Judy Holliday


Judy Holliday burcu nedir: Yengeç

Judy Holliday yaşı kaç: 21.Haziran.1921

Judy Holliday ö. tarihi: 07.Haziran.1965

Judy Holliday mesleği: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu

Radyo, televizyon, müzik ve tiyatro sanatçısı

Judy Holliday’in gerçek adı Judith Tuvim’dir. Babası Abe Tuvim ve annesi Helen ,yahudi ailesinin tek çocuğuydu. Dört yaşındayken, bale okuluna gitti. 6 yaşındayken anne ve babası boşandı. Judy, yüksek okula devam ederken , tiyatroya ilgi duymaya başladı. Okulun tiyatro kolunda birkaç oyunda yer aldı. Mezun olduktan sonra, Orson Welles Mercury Tiyatrosu’nda santral operatörü ve sahne yöneticisi olarak işe başladı. Daha sonra Judy Holliday, Betty Comden ve Adolph Green ile birlikte kurdukları “Revuers” adlı bir kabare grubu ile gece kulüblerinde gösteriler yaptılar. 1938 yılında bir Greenwich Village gece kulübünde bir komedi revüsü bir iş aldı, 1944 de film dünyasına ilk adımını atmak için Hollywood’a gitti, Judith Tuvim olan adını Judy Holliday yaptı.

“aptal sarışın” imajına rağmen, onun 172 IQ değeri vardı.

1950 yılında Born Yesterday filmi ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazanmış oyuncudur.

4 Ocak 1948 de klasik müzik müzisyeni David Oppenheim ile evlendi . 11 Kasım 1952 de doğan Jonathan Oppenheim adında bir oğlu var. ve şimdi o bir film editörü oldu.

7 Haziran 1965 de New York, ABD de meme kanseri yüzünden 43 yaşında öldü.

Filmleri :
1938 TOO MUCH JOHNSON (short)
1944 WINGED VICTORY
1944 SOMETHING FOR THE BOYS
1944 GREENWICH VILLAGE
1949 ADAM’S RIB
1949 ON THE TOWN (voice only)
1950 BORN YESTERDAY
1952 THE MARRYING KIND
1954 IT SHOULD HAPPEN TO YOU
1954 PHFFFT!
1956 THE SOLID GOLD CADILLAC
1956 FULL OF LIFE
1960 BELLS ARE RINGING

Judy Holliday biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın