Joe Biden Kimdir?

Joe Biden kimdir? Joe Biden nerelidir, Joe Biden kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Joe Biden evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Joe Biden hayatı, Joe Biden nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Joe Biden biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Joe Biden


Joe Biden burcu nedir: Akrep

Joe Biden yaşı kaç: 20.Kasım.1942

Joe Biden ö. tarihi:

Joe Biden mesleği: Politikacı

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı

3 Ocak 1973 tarihinde 31 yaşında iken ABD Delaware eyaletinin senatörü olarak seçildi. Bu görevde 20 Ocak 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet başkanı yardımcısı olana kadar bu görevde kaldı.

Irak Savaşı’nı destekleyen Biden, kendini ‘Yahudi olmayan bir Siyonist’ olarak tanımlıyor ve Yahudi lobisine yakınlığı ile de biliniyor. Joe Biden Yahudi Lobisi’nin Henry Kissinger’den sonra Amerika’daki en güçlü isimlerinden biridir.

Joe Biden, 20 Kasım 1942 tarihinde ABD, Pensilvanya, Scranton’da doğmuştur. Tam adı Joseph Robinette Biden, Jr.’dır. Babası Joseph Robinette Biden Sr., annesi Catherine Eugenia Finnegan’dır. Valerie, James Brian, Francis W. Adlarında 3 kardeşi vardır. 1953 yılında, Biden ailesi Delaware, Claymont’a taşındı. İlkokul, ortaokul ve liseyi Claymont’da okuyarak 1961 yılında mezun oldu.

1965 yılında Delaware Üniversitesinden siyaset bilimi üzererine okuyarak mezun oldu. Heman ardından Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyarak avukat olarak 1969 yılında mezun oldu. Wilmington hukuk firmasında çalışmaya başladı. 1979 yılında New Castle County meclisine seçildi, 1972 yılında da 1972 yılında Senato’ya seçildi ve ABD tarihinin altıncı genç senatör oldu.

3 Ocak 1973 tarihinde 31 yaşında iken ABD Delaware eyaletinin senatörü olarak göreve başladı. Bu görevde 20 Ocak 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet başkanı yardımcısı olana kadar bu görevde kaldı. Joe Biden, Senatörlük yaptığı dönemin önemli bir bölümünde, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin üyeliğini ve başkanlığını yaptı.

Joe Biden 2008 ABD başkanlık seçimleri’nde Demokratik Parti’den başkanlığa adaylığını koydu ancak 3 Ocak 2008 tarihinde yapılan Iowa önseçimlerinde başarısızlığa uğraması nedeniyle adaylıktan çekildi. 23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin Başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratik Parti kazandı. Joe Biden 20 Ocak 2009 tarihinde devlet başkanlığına seçilen Obama’nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’den görevi teslim aldı.

Evlilikleri :
1.eşi: Joe Biden, 27 Ağustos 1966 tarihinde Neilla Hunter ile evlendi, 1972 yılında eşi öldü. Joseph R. III (d.1969), R. Hunter (d.1970), Naomi C (d.1971-Ö.1972) adlarında 3 çocuğu oldu.
2.eşi: 1977 yılında Jill Jacobs ile evlendi. Ashley B. (d.1981) bir çocuğu oldu.

Joe Biden , 4 Kasım 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye hakkında, IŞİD konusu üzerinden yaptığı göndermeler ve açıklamalarla gündeme geldi.

21 Kasım 2014 tarihinde Joe Biden Türkiye’ye geldi, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul Dolmabahçe’de görüşme yaptı. 22 kasım 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Ekim ayında yaşadıkları polemiğin ardından ilk kez bir çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Joe Biden biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Arananlar

  • joe biden kaç yaşında

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın