Cahit Atay Kimdir?

Cahit Atay kimdir? Cahit Atay nerelidir, Cahit Atay kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Cahit Atay evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Cahit Atay hayatı, Cahit Atay nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Cahit Atay biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Cahit Atay


Cahit Atay burcu nedir:

Cahit Atay yaşı kaç: ??.??.1925

Cahit Atay ö. tarihi: ??.Ağustos.2012

Cahit Atay mesleği: Tiyatro Yazarı

Oyunlarının konularını Anadolu köy ve kasaba hayatından alır.

Cahit Atay, 1925 yılında Çorum’da doğmuştur. Babası öğretmendi. Lisede Öğrenimini tamamlayamadan okuldan ayrıldı Köy öğretmenliği, meteoroloji memurluğu yaptı. Gezici tiyatro topluluklarında çalıştı. Bazı arkadaşları ile Yurt Tiyatrosu adı altında gezgin bir tiyatro kurdu. Bir dairede desinatör olarak çalıştı ve desinatörlük görevinden emekli oldu. Emekli olunca İzmir, Karşıyaka’ya yerleşti.

İlk tiyatro oyun yazarlık denemesini halkevlerinde oyun sergileyen amatör tiyatro toplulukları için yazarak yaptı. 1950 yılından sonra da TRT Ankara radyosu için oyun yazmaya başladı. Yazdığı oyunlar Devlet Tiyatrbiyografi_info(‘byneı, Naxnen Fnang Gvlng’);rosu ve birçok topluluk tarafından sergilendi.

İlk oyunu “Pervaneler” Devlet Tiyatrolarında 1959 yılında oynandı.

1960-1970 döneminin başarılı oyun yazarlarından biri olan Cahit Atay, konularını köy ve kasaba yaşamından alarak “tarla, su, kan davası, kuraklık” gibi doğa ve kişi ilişkileri içindeki insanı sahneye getirdi.

Tiyatro oyunculuğuna heveslendi ve hem oyun yazarı hem de oyuncu oldu. Bir ara sinema oyunculuğu da denedi. Kuma ve Sultan Gelin gibi bazı filmlerde yardımcı roller aldı. Daha çok tiyatro oyunları ile dikkat çekti.

Uzun yıllar İzmir Karşıyaka’da yaşadı. Son günlerini Çanakkale’nin Biga ilçesinde geçirdi.

Cahit Atay, Ağustos 2012 yılında 87 yaşında Çanakkale’nin Biga ilçesinde ölmüştür. Uzun yıllar Karşıyaka’da yaşadığı sokağa onun adı verilmiştir.

Ölümünden sonra Karşıyaka Belediyesi Geleneksel Cahit Atay Liselerarası Tiyatro Şenliği düzenlemeye başladı. İzmir Karşıyaka’da gelenekselleşmiş onun adını taşıyan liselerarası tiyatro şenliği yapılmaktadır.

Eserleri :
1959 – Pervaneler
1961 – Pusuda
1961 – Sahildeki Kanepe
1962 – Hamdi ve Hamdi
1962 – Karaların Memetleri
1964 – Ana Hanım- Kız Hanım
1964 – Ormanda
1965 – Sultan Gelin
1966 – Kırlangıçlar
1967 – Palabıyık
1968 – Gültepe Oyunları
1970 – Geristanda Var Bir Polis
1971 – Evlenemeyenler ve İnsanlık Ölmedi Ya
1974 – Kuma
1975 – Amele Hıdır
1994 – Godot’yu Beklemezken

Cahit Atay biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın