Yıldıray Çınar Kimdir?

Yıldıray Çınar kimdir? Yıldıray Çınar nerelidir, Yıldıray Çınar kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Yıldıray Çınar evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Yıldıray Çınar hayatı, Yıldıray Çınar nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Yıldıray Çınar biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Yıldıray Çınar


Yıldıray Çınar burcu nedir:

Yıldıray Çınar yaşı kaç: ??.??.1976

Yıldıray Çınar ö. tarihi:

Yıldıray Çınar mesleği:

Çapa Çizgiroman Grubu’nun kurucularından olan ve modern çizgiromanın Türkiye’deki ilk örneklerinden olan Karabasan’ın çizeri olan Türk grafik sanatçısı. Amerikan çizgiroman piyasasında da önemli eserler veren Çınar, Nothingface, Teen Titans, Noble Couses gibi önemli grafik romanların çizimlerini yapmıştır.

Yıldıray Çınar, 1976 yılında, Ankara’da dünyaya geldi. Çankaya Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun olduktan sonra üniversite eğitimi için Eskişehir’i tercih etti ve de Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde animasyon eğitimi aldı.

1996biyografi_info(‘ lıyıaqn, lnlıa unlngıan ‘);fanzin olarak başlayıp daha sonradan dergi formatına dönüşecek olan Çapa Çizgiroman Grubu’nı kurdu ve bu derginin sayıları içerisinde İman Ltd, Sürgün, Maskeli adları ile yayınlanan öykülerin çizimlerini gerçekleştirdi.

2003 yılında, yazar Hakan Tacal ile beraber, Karabasan adlı bir çizgi roman serisi hazırladı. Arkabahçe Yayıncılık tarafından yayınlanan Karabasan, modern çizgi roman geleneği içerisinde çizilmiş ilk Türk süperkahraman hikayesi olarak büyük ilgi gördü. Toplam dört sayısı yayınlanan Karabasan, bütün sayılarının yer aldığı bir cilt haline getirilerek koleksiyonerlere sunuldu.

Karabasan’ın başarısının ardından yurt dışında da hayranları oluşan Çınar, Digital Webbing Press tarafından yayınlanan Nothingface ve Fist of Justice adlı grafik roman serilerinin çizimlerini gerçekleştirdi.

Digital Webbing Press’in ardından Image Comics ile çalışmaya başlayan Çınar, ilk olarak Savage Dragon serisinin 126. sayısında yer alan kısa bir hikayeyi resmetti ve ardından ünlü çizgiroman serisi Noble Causes’da çalışmaya başladı. İlk olarak serinin 27. sayısında yer alan Çınar, serinin 1999 yılında, 40. sayısı ile yayın hayatına veda etmesine kadar çizer kadrosunda yer aldı.

Halen İstanbul’da yaşayan Çınar, A.B.D.’de yayınlanan pek çok önemli çizgiroman için kapak ve iç sayfa çizimleri yapmaktadır.

Yıldıray Çınar biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Arananlar

  • yildiray cinar kimdir nereli koyu

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın