Yaşar Kaya Kimdir?

Yaşar Kaya kimdir? Yaşar Kaya nerelidir, Yaşar Kaya kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Yaşar Kaya evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Yaşar Kaya hayatı, Yaşar Kaya nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Yaşar Kaya biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Yaşar Kaya


Yaşar Kaya burcu nedir:

Yaşar Kaya yaşı kaç: ??.??.1938

Yaşar Kaya ö. tarihi:

Yaşar Kaya mesleği: Siyaset adamı

DEP Eski Genel Başkanı

Yaşar Kaya, 1938 yılında doğmuştur. İstanbul Kabataş Lisesinden mezun oldu. 1959da İstanbul’da İktisad Fakültesi’ne devam ederken 49 kişi ile birlikte tutuklandı. Dava 10 yıl sürdü.1965de yarım kalan tahsilini tamamlayarak İktisat Fakültesi’ni bitirdi. Aynı davayla ilgili olarak 1968 yılında Konya’ya sürgüne gönderildi, aynı yıl döndü.

İstanbul’da birçok şirkette çalıştı. Serbest ticaret yaptı.

1991’de kurulan Kürt Vakfı’nın kurucularındandır. Özgür Gündem gazetesinin sahibidir.

1991 yılında kurulmuş olan siyasi DEP’in (Demokrasi Partisi) Genel Başkanıydı. Demokrasi Partisi, 16 Haziran 1994 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Bilahare yurtdışına çıktı. Yurtdışına çıktıktan sonra Belçika’da PKK’nın vesayetinde kurulan Sürgündeki Kürdistan Parlamentosu’nda ilk dönem aktif görevler üstlenen Yaşar Kaya, sonraki yıllarda PKK ile yollarını ayırdı.

Almanya’nın Frankfurt şehrine 1994 yılından 2014 yılına kadar yaşadı. 17 Nisan 2014 tarihinde Türkiye’ye döndü.

Yaşar Kaya biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın