Şaban Dişli Kimdir?

Şaban Dişli kimdir? Şaban Dişli nerelidir, Şaban Dişli kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Şaban Dişli evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Şaban Dişli hayatı, Şaban Dişli nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Şaban Dişli biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Şaban Dişli


Şaban Dişli burcu nedir: Balık

Şaban Dişli yaşı kaç: 22.Şubat.1958

Şaban Dişli ö. tarihi:

Şaban Dişli mesleği: Siyasetçi, Milletvekili

Şaban Dişli, 22 Şubat 1958 tarihinde Sakarya ilinin Geyve ilçesinde doğmuştur. Babasının adı Aslan, annesinin adı Saniye’dir. Kardeşi Mehmet Dişli TSK’lerinde tümgeneraldir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve İstatistik Bölümünden mezun oldu.

Yüksek lisansını New York Eyalet Üniversitesi’nde Matematiksel Ekonomi alanında tamamladı. Harvard Üniversitesi’nde üst düzey yöneticilik programına katıldı. Hollanda’da Demir-Halk Bank Rotterdam Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. Yurtdışı Bankalar Birliği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu.

Hollanda’nın başşehri Amsterdam’da bir bankanın genel müdür yardımcılığı görevine getirildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi oldu. 22., 23., 24. ve 26. Dönem Sakarya Milletvekilidir. 22. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği görevine seçildi. 22. Dönemde AK PARTİ Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği; 23. Dönemde AK PARTİ Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Başbakan Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı; 24. Dönemde Başbakan Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkanvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesidir.

Halen Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanlığı görevini yürütmektedir.

Türkiye-Hollanda Parlamentolar arası Dostluk Grubu başkanıdır.

Çok İyi düzeyde İngilizce, Fransızca ve Hollandaca bilen Şaban Dişli, Ayşe Dişli ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.

24 Mayıs 2016 tarihinde Binali Yıldırım Başbakanlığında yeni hükümetin kurulmasının ardından, Şaban Dişli, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığına getirildi.

Şaban Dişli biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın