Recep Akdağ Kimdir?

Recep Akdağ kimdir? Recep Akdağ nerelidir, Recep Akdağ kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Recep Akdağ evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Recep Akdağ hayatı, Recep Akdağ nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Recep Akdağ biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Recep Akdağ


Recep Akdağ burcu nedir: Boğa

Recep Akdağ yaşı kaç: 08.Mayıs.1960

Recep Akdağ ö. tarihi:

Recep Akdağ mesleği: Doktor, Bakan

24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet’te Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.

Recep Akdağ, 8 Mayıs 1960 tarihinde Erzurum, İspir’de doğmuştur. Babasının adı Yahya, annesinin adı Zekiye’dir. İlkokul, ortaokulu Erzurum’da okudu. Daha sonra Ankara’ya gelerek Ankara Atatürk Lisesi’nde okudu ve mezun oldu. Üniversite eğitimini Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yaptı. Doktor olarak mezun olduktan sonra Aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu. Bir yıl süreyle Londra’da kan hastalıkları üzerine çalıştı.

Recep Akdağ, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1999 yılında profesör oldu.

100’ün üzerinde makalesi ve tebliği yayımlandı. Uluslararası hakemli dergilerde çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında 9 adet makalesi yayınlanan Recep Akdağ, 1996 yılında İstanbul Tabip Odası’ndan “Yılın Makalesi” ödülünü aldı.

Dr. Refik Saydam’dan sonra Sağlık Bakanı olarak en uzun süre görev yapan Recep Akdağ, 18 Kasım 2002’den 24 Ocak 2013’e kadar Sağlık Bakanı olarak görev yaptı.

Recep Akdağ, 14 Kasım 2002 – 23 Temmuz 2007 tarihleri arasında 22. dönem, 23 Temmuz 2007 – 28 Haziran 2011 tarihleri arasında 23.dönem ve 28 Haziran 2011 – 23 Haziran 2015 tarihleri arasında 24. dönem Erzurum Milletvekili oldu. 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde Sağlık Bakanı görevi yaptı.

Recep Akdağ, Sağlık Bakanı görevi sırasında SSK’nın yerine SGK’yı kurup hastaneleri birleştirmesi işini gerçekleştirdi. Özellikle tam gün yasası ile doktorlar ve Tabib Odaları ile karşı karşıya geldi.

O dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Ocak 2013 tarihinde yaptığı kabine değişikliği ile Sağlık Bakanı görevini Mehmet Müezzinoğlu’na devretmiştir.

İyi düzeyde İngilizce bilen Recep Akdağ, Şeyma Akdağ İle evli ve 6 çocuk babasıdır.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 26. dönem milletvekili olarak AK Parti Erzurum Milletvekili seçildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından 24 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım tarafından sunulan yeni bakanlar listesinde 65. Hükümet’te Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.

Recep Akdağ biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Arananlar

  • recep akdağ boyu

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın