Hakan Aksay Kimdir?

Hakan Aksay kimdir? Hakan Aksay nerelidir, Hakan Aksay kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Hakan Aksay evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Hakan Aksay hayatı, Hakan Aksay nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Hakan Aksay biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Hakan Aksay


Hakan Aksay burcu nedir:

Hakan Aksay yaşı kaç: ??.??.1961

Hakan Aksay ö. tarihi:

Hakan Aksay mesleği: Gazeteci

Hakan Aksay, 1961 yılında Adana’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde başlayan yüksek öğrenimini Rusya’ya giderek tamamladı. Moldova’da Kişinev Üniversitesi Hazırlık Fakültesi’ni bitirdikten sonra Leningrad Üniversitesi’ne girdi. 1987 yılında Leningrad Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ni “kızıl diploma” ile ve Rusça öğretmenliği sertifikasıyla bitirdi.

Hakan Aksay, 1981 yılında üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi (TKP) aracılığıyla SSCB’ye gitti. Üniversiteden 1987 yılında mezun olduktan sonra 1,5 yıl Doğu Almanya’daki Merkez Komitesi’nde çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü ve askerlik hizmetini yaptı. Askerlik sonrası Güneş gazetesine girdi.

1989 yılında bu kez gazeteci olarak Moskova’ya gitti. 20 yıl boyunca pek çok Türk gazete ve televizyonunun Rusya temsilciliğini yaptı, birkaç gazetede köşe yazdı (Güneş, Interstar, Kanal 6, ATV, BRT, NTV, ayrıca Cumhuriyet, Akşam, Referans ve Taraf). Moskova Büyükelçiliği, çeşitli bakanlıklar, işadamı dernekleri ve başka organizasyonlarla birlikte birçok proje gerçekleştirdi. Uzun yıllar Moskova’da 3 Haziran Nazım Hikmet’i anma etkinliklerinin organizatörü oldu.

13 yıl boyunca Perspektif adlı Rusça-Türkçe dergiyi yayımladı. On yıldır Rusya Online adlı Türkçe, Turtsia.RU adlı Rusça internet siteleri var.

2004 yılında Rus-Türk Araştırmalar Merkezi’nin (RUTAM) kurucularından biri ve başkanı oldu. RUTAM yöneticisi olarak Kasım 2007’de dönemin Rusya Başkanı Vladimir Putin tarafından “Rus-Türk ilişkilerine katkısı ve Rus dilinin yaygınlaştırılmasındaki emeği dolayısıyla” Puşkin Madalyası ile ödüllendirildi.

2010 yılında Birgün Gazetesinde yazmaya başladı. 2011 yılının Temmuz ayında Birgün Gazetesinden ayrıldı. T24 internet gazetesinde yazmaya başladı.

Hakan Aksay biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın