Zeynel Abidin Erdem Kimdir?

Zeynel Abidin Erdem kimdir? Zeynel Abidin Erdem nerelidir, Zeynel Abidin Erdem kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Zeynel Abidin Erdem evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Zeynel Abidin Erdem hayatı, Zeynel Abidin Erdem nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Zeynel Abidin Erdem biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Zeynel Abidin Erdem


Zeynel Abidin Erdem burcu nedir: Kova

Zeynel Abidin Erdem yaşı kaç: 15.Şubat.1944

Zeynel Abidin Erdem ö. tarihi:

Zeynel Abidin Erdem mesleği: İş adamı

Erdem Holding ve Genpa Telekomünikasyon Yönetim Kurulu Başkanı

Zeynel Abidin Erdem, 15 Şubat 1944 tarihinde Mardin’in Savur ilçesinde ailesinin 5. Çocuğu olarak doğmuştur. Dördü erken vefat eden tam 13 kardeştirler. Mehmet Nezih adında ikiz kardeşi vardır. Annesi Belkız Menci Hanım, Babası Mehmet Sait Bey’dir. İlk, orta ve lise eğitimini Mardin’in Savur ilçesinde aldı. 1965 yılında Mardin’den İstanbul’a geldi.

Büyük bir hevesle girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni 3 ay gibi kısa bir süre okuduktan sonra bıraktı.

1965 yılında İstanbul’a geldiğinbiyografi_info(‘qr Üavirefvgr vyr oveyvxg’);e iş hayatına da atılır. Önce tekstil alanında çalışır. 1978 yılında “Gen-Pa” adında Genel Pazarlama anlamına gelen Irak’tan Kanada’ya kadar uluslararası alanda da ticaret yapan bir dağıtım şirketi kurdu.

İstanbul Yıldız Üniversitesi Kimya Fakültesi’nden 1970 yılında mezun oldu. 1973-1976 yılları arasında Sınai Inorganik Kimya Kürsüsü’nde bir süre asistanlık yaptı. Daha sonra 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde doktora programını tamamlamıştır.

1972-74 yılları arasında İstanbul Kimya Mühendisleri Odası başkanlığı yaptı. 1973 yılında Kimsan İş ve İşçi sendikası genel başkanlığı yaptı.

Ülkü Ocakları’nda görev aldı, Adalet Partisi Gençlik Kolları başkanlığı yaptı.

1974 yılında İstanbul Halıcıoğlu’ndaki Levazım Okulu’nda 32.Dönem Yedek Subay olarak askerliğini yapmıştır.

1980 sonrası Turgut Sunalp’le birlikte Milliyetçi Demokrasi Partisi’nde (MDP) siyasi harekette bulundu.1983 yılında İstanbul il başkanlığı yaptı. Buradaki bağı nedeni ile Turgut Özal’ın kendi partisine davetine olumlu cevap veremedi. Ancak MDP dağılınca Turgut Özal’ın partisine geçti.

Zeynel Abidin Erdem, “Turgut Özal Fikirleri Araştırma Derneği ve Vakfı” genel sekreteridir.

1998 yılında Paris’te bir müzayedede satışa sunulan Sultan II. Abdülhamit’in mühürlerini, Kültür Bakanlığı’nın müzayede için ayırdığı bütçenin yetersiz kalması ile çekilmesinden sonra devreye girerek satın alır ve Topkapı Sarayı’na bağışlar.

Türkiye’deki Amerikan Ticaret Odası olan Türk Amerikan İşadamları Derneğinin Genel Başkanı görevini yaptı. (DEIK) Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk İspanyol İş Konseyi Başkanı olarak, Türk Fransız İş Konseyi Başkan Yardımcısı görevini yaptı.

29 Haziran 2000 tarihinde Sudan Devlet Onur Nişanına layık görülmüş ve Sudan Cumhurbaşkanı’nın düzenlemiş olduğu 850 kişilik bir törenle bu nişan kendisine sunulmuştur. Dr. Zeynel Abidin ERDEM aynı zamanda Sudan Fahri Konsolosu ‘dur.

Türkiye’de sadece 4 kişide bulunan George Washington Üniversitesi Global Advisory Board üyesi ünvanını taşımaktadır.

13 Aralık 2002 tarihinde İspanya Kralı Juan Carlos tarafından Türk İspanyol ilişkilerine yapmış olduğu katkılar sebebiyle, Commander of the Order of Spanish Civil MeritKraliyet Onur Nişanına layık görüldü.

24 Nisan 2006 tarihinde, memleketi Mardin’e olan katkıları ve Türkiye Ekonomisine, Kültür ve Sanatına yapmış olduğu hizmetler dolayısıyla TBMM Başkanı Bülent Arınç tarafından TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görülmüştür.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu başta olmak üzere çok sayıda derslik, öğrenci yurdu, bilgisayar sınıfları, spor salonları ve kütüphanelerin yapımını sağlamıştır.

Zeynel Abidin Erdem, 1982 yılında Avukat Emine Berkem ile evlendi. Mehmet Rıza ve Zeynep Berrin adında bir kız ve bir erkek çocukları vardır.

Yönetim Kurul Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi olduğu şirketler:
Erdem Holding A.Ş.
Gen-Pa Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri San.Tic.A.Ş.
AGDAŞ Adapazarı Gaz Dağıtım A.Ş.
Er-Tel Erdem Telekomünikasyon Elektronik ve Bilgi İşlem San.Tic.A.Ş.
Erdem Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.
Erdem Golf İşletmecilik Turizm ve Tic. A.Ş.
Anadolu – Asya – Avrupa Dış Ticaret Uluslararası Nakliyat Tur. İnş. San. Ve Paz. Ltd.Şti.
Ermeks-Er Tekstil Endüstri Pazarlama ve Dış Ticaret A.Ş.
Enyat Enerji Yatırımları ve Elektrik Üretim Tic. Ltd. Şti.

Zeynel Abidin Erdem biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın