Zeki Demirkubuz Kimdir?

Zeki Demirkubuz kimdir? Zeki Demirkubuz nerelidir, Zeki Demirkubuz kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Zeki Demirkubuz evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Zeki Demirkubuz hayatı, Zeki Demirkubuz nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Zeki Demirkubuz biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Zeki Demirkubuz


Zeki Demirkubuz burcu nedir: Terazi

Zeki Demirkubuz yaşı kaç: 01.Ekim.1964

Zeki Demirkubuz ö. tarihi:

Zeki Demirkubuz mesleği: Yönetmen, Senarist, Prodüktör

Zeki Demirkubuz, 1 Ekim 1964 tarihinde Isparta’da doğmuştur. Ortaokulu Isparta’da Gönen Öğretmen Okulu’nda okudu. Sonra Liseye İstanbul’da başladı ama ikinci yarı yıl başlayınca okulu bıraktı ve konfeksiyon atölyesinde ütücü olarak çalıştı.

Solcu bir siyasi örgüte üye olduğu için 1980 darbesinden sonra tutuklanıp üç yıl hapis yattı. Tahliyesinden sonra Anadolu’nun çeşitli kentlerinde işportacılık yaptı. Askerliğini erteleyebilmek için okula dönmeye karar verdi ve liseyi dışarıdan bitirerek İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girdi ve mezun oldu.

Sinemaya 1986 yılında Zeki Ökten’in asistanlığını yaparak başladı. İlk uzun filmi C Blok’u 1994 yılında yaptı. Venedik Film Festivali’nde gösterilen Masumiyet (1997) ve Locbiyografi_info(‘neab vyr Ebggreqnz qn qnu’);il olmak üzere birçok uluslararası festivalde gösterilen Üçüncü Sayfa (1999) filmi ile eleştirmenlerin ve izleyicilerin dikkatini çekti.

Ardından “Karanlık Üstüne Öyküler” üçlemesinin ilk filmi olan ve her ikisi de Cannes’da “Belirli Bir Bakış” bölümünde gösterilen Yazgı ve İtiraf’ı 2001 yılında çekti. Üçüncü hala çekilmedi.

Senaryosunu yazdığı, yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği 2001 yapımı ‘Yazgı’ ile 38. Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yönetmen’ seçildi.

Demirkubuz, sinema izleği olarak Dostoyevski’nin kendisi için temel referans olduğunu belirtmiştir. İnsanın temel ahlaki zorunları olan; aşk, feregat, yenilgi, kötülük, absurt ve ölüm gibi temaları birbiri ardına işleyen senaryolarını sinemaya aktamıştır.
Zeki Demirkubuz’un “Kader” adlı filmi 2006 Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü almıştır.

Yönettiği Filmler :
1994 – C Blok
1997 – Masumiyet
1999 – Üçüncü Sayfa
2001 – İtiraf
2001 – Yazgı
2003 – Bekleme Odası
2006 – Kader
2009 – Kıskanmak
2012 – Yeraltı

Zeki Demirkubuz biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın