Spike Jonze Kimdir?

Spike Jonze kimdir? Spike Jonze nerelidir, Spike Jonze kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Spike Jonze evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Spike Jonze hayatı, Spike Jonze nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Spike Jonze biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Spike Jonze


Spike Jonze burcu nedir: Terazi

Spike Jonze yaşı kaç: 22.Ekim.1969

Spike Jonze ö. tarihi:

Spike Jonze mesleği: Yönetmen, Prodüktör

Amerikalı yönetmen ve yapımcı. Gerçek adı Adam Spiegel’dir. Björk, Fat Boy Slim, Weezer, R.E.M., Beastie Boys gibi müzisyen ve şarkıcıların videokliplerini çekmiş, oldukça farklı bir görsel dil kullandığı çalışmalarıyla sinema dünyasının da en yetenekli yönetmenlerinden biri olduğunu kanıtlamıştır. Jackass’in yapımcısı da olan Jonze, Being John Malkovich ve Adaptation isimli filmleriyle adından söz ettirmiştir. Charlie Kaufman’la birçok ortak projede birlikte çalışmıştır.

22 Ekim 1969’da Rockville, Maryland, Amerika’da dünyaya geldi. Babası Arthur Spiegel APM Management Consultants’ın kurucusu bir işadamı, annesi Sandra Granzow ise Our Dream: A World Free of Poverty isimli kitabıyla ün yapmış bir yazardı. Kardeşi Sam Jonze sonraları prodüktör ve DJ olacaktı. Walt Whitman High School’a kaydolan Jonze, Mark “Lew” Lewman ve Andy Jenkins’le birlikte Homeboy adında bir gençlik dergisi çıkarıyordu. Kariyerine dergicilik yaparak başlayan Jonze, Dirt dergisinin de arkasındaki üç beyinden biriydi. Sonrasındaysa Beastie Boys’un plak şirketi Grand Royal’ın devamı olan ve aynı adı taşıyan alternatif kültür dergisi Grand Royal Magazine’in editörlüğüne başladı.

Fotoğrafçılığa da meraklı olan Jonze, görsel anlamda kendini oldukça geliştirdiği için video klipler için ilginç fikirler üretiyordu. Dergi editörlüğünden video klip yönetmenliğine geçiş süreci Jonze için zor olmadı ve yönetmen, R.E.M.’in Parallel ve Beastie Boys’un Sabotage isimli şarkılarına klipler çekti.

Jonze, Video Days, Ciao L.A., Mouse, Amarillo by Morning ve How They Get There gibi kısa filmler için kamera arkasına geçtikten sonra, ilk filmi için oldukça başarılı bir senarist olan Charlie Kaufman’la çalışma fırsatı bulacaktı. 1999 yılı yönetmenin adını tüm dünyaya duyurduğu bir yıl oldu. Zira Being John Malkovich yönetmenin ilk uzun metrajlı filmiydi ve kendisine en iyi yönetmen dalında oskar adaylığı kazandırmıştı.

Jonze, MTV’nin daha sonra filmi de çekilen serisi Jackass’ın yapımcılığını da üstlendi. Adidas’ın Hello Tomorrow, Miller Beer’ın Penguin ve The Gap’ın Pardon Our Dust isimli reklam filmlerinin yönetmenliğini de yapan Jonze bu çalışmalarıyla birçok reklam festivalinde ödüller için aday olarak gösterildi.

Yönetmen 26 Haziran 1999’da Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola ile dünya evine girdi. Birbirlerini on yıldan daha uzun bir süredir tanıyan çift aralarındaki aşılamaz farklar nedeniyle 5 Aralık 2003’te boşandılar.

Yönetmen 2001’de Michel Gondry’ın çektiği yine Charlie Kaufman’ın senaristliğini yaptığı Human Nature’ın yapımcısıydı. Ertesi yıl onu tekrar yönetmen koltuğuna oturtan Nicolas Cage’in ve Merly Streep’in başrollerini paylaştıkları Adaptation filmi oldu.

Jonze, yönetmenlik ve yapımcılık dışında oyunculuk da yaptı ve Being John Malkovich, The Game, Torrance Rises ve Three Kings filmlerinde ufak rollerde izleyicinin karşısına çıktı.

Jonze 2008’de vizyona girecek olan ve post prodüksiyon aşamasında olan, başrollerini Forest Whitaker, Catherine Keener ve Paul Dano’nun paylaştıkları Where the Wild Things Are isimli filmiyle ilgili olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Maurice Sendak’ın yazdığı çocuk romanından sinemaya uyarladığı çalışmasında Jonze, annesiyle kavga ettikten sonra hayal gücünde yarattığı, çeşitli yaratık ve canavarlarla dolu olan bir ormana sığınan küçük serüvencinin yaşadıklarını beyazperdeye aktarıyor.
Jonze ayrıca şu anda çekim aşamasında olan ve Charlie Kaufman’ın ilk yönetmenlik tecrübesi olan Synecdoche, New York isimli filmin de yapımcılığını üstlenmiştir.

Spike Jonze biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın