Serj Sarkisyan Kimdir?

Serj Sarkisyan kimdir? Serj Sarkisyan nerelidir, Serj Sarkisyan kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Serj Sarkisyan evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Serj Sarkisyan hayatı, Serj Sarkisyan nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Serj Sarkisyan biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Serj Sarkisyan


Serj Sarkisyan burcu nedir: Yengeç

Serj Sarkisyan yaşı kaç: 30.Haziran.1954

Serj Sarkisyan ö. tarihi:

Serj Sarkisyan mesleği: Devlet Başkanı

3.Ermenistan Cumhurbaşkanı

Serj Sarkisyan, 30 Haziran 1954 tarihinde SSCB’de Dağlık Karabağ’da Stepanakert şehrinde Azat ve Nora çiftinin oğlu olarak doğmuştur. 1971 yılında Erivan Devlet Üniversitesinde okumaya başladı, 1972-1974 yılları boyunca, SSCB silahlı kuvvetlerinde görev yaptı. 1979 yılında Erivan Devlet Üniversitesi Filoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1975-1979 yılları arasında Erivan’daki bir elektrikli cihaz fabrikasında torna bölümünde çalıştı.

1979 yılında Stepanakert Şehir Komünist Partisinin gençlik kolunun başkanlığını yaptı. Ardından Stepanakert Şehir Komitesi Propaganda Bölümü Başkanlığında, Dağlık Karabağ Bölgesel Komitesi Komünist Örgütünde sırasıyla ikinci ve birinci sekreterlik görevlerindebiyografi_info(‘ ohyhaqh. Oh qöarzqr fba ‘);olarak Dağlık Karabağ Özerk Oblastı’nın 1988-1991 yılları arasında ikinci sekreteri olan Genrih Poğosyan’ın asistanlığını yapmıştır.

Dağlık Karabağ’ın işgalinden sonra Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayının; Hocalı Katliamının sorumlusudur. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir

Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamı ile alakalı olarak şu sözleri söylemiştir:

“Hocalı’dan önce, Azerbaycanlılar bizim şaka yaptığımızı sanıyordu, Ermenilerin sivil nüfusa karşı el kaldırmayacaklarını sanıyorlardı. Biz bunu kırmayı başardık ve olay işte bu. Aynı zamanda o delikanlıların arasında Bakü’den ve Sumgayıt’tan kaçanların da olmasını anlamalıyız.”

1991-1994 yıllarında ayrılıkçı Dağlık Karabağ Savunma Ordusu’nun başına geçti. Karabağ Savaşı sonrasında yine aynı dönemin Ermeni komutanlarından Vazgen Sarkisyan ile beraber Ulusal Kahraman Madalyası’na layık görüldü. 1996-1999 yıllarında milli güvenlik bakanlığı, 1999-2000 yılında milli güvenlik konseyi sekreterliği ve 2000 yılından itibaren de bu görevle beraber savunma bakanlığı görevini üstlendi.

2007 yılında kalp krizinden ölen Andranik Markaryan yerine Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan tarafından savunma bakanlığından başbakanlığa atandı.

26 Mart 2007 – 9 Nisan 2008 tarihleri arasında Ermenistan Başbakanı olarak görev yaptı. 2008 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi. 9 Nisan 2008 tarihinde Ermenistan Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve göreve başladı.

Serj Sarkisyan, 1983 yılında müzik öğretmeni Rita Dadayan ile evlendi. Satenik ve Anush adında iki kızı vardır.

Serj Sarkisyan biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın