Perran Kutman Kimdir?

Perran Kutman kimdir? Perran Kutman nerelidir, Perran Kutman kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Perran Kutman evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Perran Kutman hayatı, Perran Kutman nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Perran Kutman biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Perran Kutman


Perran Kutman burcu nedir:

Perran Kutman yaşı kaç: ??.??.1949

Perran Kutman ö. tarihi:

Perran Kutman mesleği: Sinema Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu

Tiyatro ve sinema oyuncusu.

Gerçek adı Perran Kanat olan sanatçı, özellikle komedi türünde çok başarılı performanslar sergilemiş, Perihan Abla dizisinde canlandırdığı karakterle 7’den 70’e tüm TV izleyicisinin gözdesi olmuştur. Türk tiyatrosunun ve sinemasının yetiştirdigi en yetenekli bayan oyunculardan biri olan Kutman, kariyeri boyunca rol aldığı tüm yapımlarda saygın duruşunu korumuştur. Gırgıriye, Görgüsüzler, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Köyden İndim Şehire sanatçının önemli filmlerinden bazılarıdır.

1949 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Küçük yaşta oyunculuğa ilgi duymaya başlayan Kutman, İstanbul Belediye Konservatuarı’nda öğrenim gördü. Mezuniyetinin ardından tiyatroya geçiş yaptı ve 1967`de Ulvi Uraz Tiyatrosu`nda sahneye çıktı. İlerleyen yıllarda kendisiyle yapılacak bir röportajda ilk sahne deneyimi hakkında şunları söyleyecekti:

Ulvi Uraz’da profesyonel hayatıma başladım. Mükemmel bir hocaydı. Sahne tahtasına saygıyı öğrendim.

Kutman daha sonra sırasıyla 1969’da Nisa Serezli, 1973’te Sezer Sezin,
1980’de Miyatro adlı tiyatro topluluklarında sahne aldı. Tiyatrodaki son performansı 1987 tarihli Artiz Mektebi adlı oyundu.

Önemli rolleri başarıyla canlandıran sanatçı, Yeşilçam’ın da ilgisini çekmişti. Sonunda 1971 yılında sinema dünyasına adım attı ve Müjdat Gezen’le başrollerini paylaştıkları “Kaynanam Tatilde” isimli filmle izleyiciye merhaba dedi. Türk sinemasının unutulmaz yapımlarından Köyden İndim Şehire, Salak Milyoner ve Hababam Sınıfı’nda yardımcı rollerde göründükten sonra Gırgıriye filmindeki Sabahat karakteri ile hafızalara kazındı. Kutman artık Türk sinemasının en çok aranan kadın oyuncularından biriydi.

Oyuncu kendisini TV izleyicisiyle buluşturan birçok projede yer aldı. Bunların en önemlilerinden biri de Müjdat Gezen’le birlikte gerçekleştirdikleri showlardı. İlerleyen yıllarda ise televizyon tarihinin en çok izlenen dizilerinden biri olan ve Kutman’la özdeşleşen Perihan Abla’da unutulmaz bir oyunculuk sergiledi. Dizi sona erdiğinde çekimlerin gerçekleştirildiği Kuzguncuk’ta bir sokağa adı verildi. Bu dönemden itibarebiyografi_info(‘a negıx GI qvmvyrevaqr eby nyznln onşynlna blhaph ‘);Kızlar Yurdu, Şehnaz Tango, Bir Kadın Bir Erkek, Üzgünüm Leyla ve son olarak da Hayat Bilgisi isimli diziyle hayranlarıyla buluştu.

Sadece bir projeye odaklanarak çalışan ve prensipleriyle adından başarıyla söz ettiren Kutman kendisi gibi oyuncu olan merhum Hüseyin Kutman’la evlenip boşanmış, ikinci evliliğini müzisyen Koral Sarıtaş ile yapmıştır.

Perran Kutman, 2014 yılında “Ah Neriman” adlı dizide Sezin Akbaşoğulları, Tarık Ünlüoğlu, Avni Yalçın ile başrolde oynadı.

Perran Kutman biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın