I. Elizabeth Kimdir?

I. Elizabeth kimdir? I. Elizabeth nerelidir, I. Elizabeth kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, I. Elizabeth evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

I. Elizabeth hayatı, I. Elizabeth nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte I. Elizabeth biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

I. Elizabeth


I. Elizabeth burcu nedir: Başak

I. Elizabeth yaşı kaç: 07.Eylül.1533

I. Elizabeth ö. tarihi: 24.Mart.1603

I. Elizabeth mesleği: Devlet Başkanı

İngiltere Kraliçesi

I. Elizabeth, İngiltere’yi Katolik kilisesinin etkisinden çıkararak Protestan yapan VIII. Henry’nin kızı olarak 7 Eylül 1533 tarihinde Londra’da doğdu. Annesi VIII. Henry’nin 2. eşi olan Kraliçe Anne Boleyn idi. Babası VIII. Henry ilk önce 18yaşındayken, İspanya Kralı Ferdinand’ın dul kızı Aragonlu Catherine’le evlendi. Babası 25 yaşındayken de annesi ile evlendi. Elizabeth henüz 3 yaşındayken annesi başka erkeklerle zina yaptığı gerekçesiyle kafası uçurularak idam edildi. Böylece Elizabeth de gayrimeşru evlat durumuna düşerek tahta çıkması imkansız hale geldi. Kral VIII. Henry on gün sonra Jane Seymour’la evlendi. Jane Seymour, bir yıl sonra Prens Edvard’ı doğururken öldü. Kral VIII. Henry 1543’te ölmeden önce Elizabeth’in prensesliğini tekrar meşru hale getirdi. Edward 9 yaşında, “VI.Edward” olarak tahta çıktı. VI. Edward 16 yaşında çocuksuz olarak ölünce, 1nci Elizabeth’in diğer üvey kardeşi (Kraliçe Catherine’in kızı) 1 nci Mary Kraliçe oldu. İlk kez İngiltere tahtında bir kadın oturdu. 1nci Mary de çocuksuz öldü ve böylece 1 nci Elizabeth 17 Kasım 1558 tarihinde 25 yaşındayken tahta çıktı ve 45 sene hüküm sürdü.

İngiltere’nin, 17 Kasım 1558 tarihinden ölüm tarihine kadar olan süre içerisindeki kraliçesiydi. Ayrıca İrlanda’nın ve sembolik olarak da Fransa’nın kraliçesi olarak kabul ediliyordu.

İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth, köle ticaretine izin veren ilk İngiliz yöneticisidir.

Yaşamı boyunca hiç evlenmediği için Bakire Kraliçe adıyla da anılır. İngiliz kral ve kraliçeleri arasında en önemli rol oynayanlardan birisi olarak düşünülür.

I. Elizabeth biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın