Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir?

Hezarfen Ahmet Çelebi kimdir? Hezarfen Ahmet Çelebi nerelidir, Hezarfen Ahmet Çelebi kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Hezarfen Ahmet Çelebi evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Hezarfen Ahmet Çelebi hayatı, Hezarfen Ahmet Çelebi nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Hezarfen Ahmet Çelebi biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Hezarfen Ahmet Çelebi


Hezarfen Ahmet Çelebi burcu nedir:

Hezarfen Ahmet Çelebi yaşı kaç: ??.??.1609

Hezarfen Ahmet Çelebi ö. tarihi: ??.??.1640

Hezarfen Ahmet Çelebi mesleği: Bilim adamı

Türk bilgini. Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insanlardan.

— biyografi_336x280_2 –>

Hezârfen Ahmet Çelebi, 1609 yılında doğmuş 1640 yılında Cezayir’de ölmüştür. Hezarfen Ahmet Çelebi, kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insandir, 17. yüzyılda Osmanlı’da yaşamış Türk bilginidir.

1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan IV. Murat zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında, “Bin Fenli” anlamına gelen Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir.

Hezârfen Ahmet Çelebi, kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı’nda deneyler yapmıştır. Ayrıca, Leonardo Da Vinci’nin uçma konusundaki çalışmalarından ve kendinden çok önce bu konuda deneyler yapan İsmail Cevheri’den ilham aldığı sanılmaktadır.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sindeki ifadelerinden edindiğimiz bilgilere göre; 1632 yılında lodoslu bir havada Galata Kulesi’nden kuş kanatlarına benzer bir araç takıp kendini boşluğa bırakarak ve uçarak İstanbul Boğazı’nı geçip 3558 m. ötede Üsküdar’da Doğancılar meydanına indiği söylenmektedir.

Bu olay; Sarayburnu’ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden ve deneyin başarıyle sonuçlandığını gören dönemin padişahı 4. Murat tarafından da beğenildi, , hatta Evliya Çelebi’ye göre Hezârfen Ahmet Çelebi “bir kese de altınla” sevindirmiş, ancak bu derece bilgili ve becerikli birisinin tehlikeli olabileceğini düşünüp, “Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelir, böyle kimselerin bakaası caiz değil” diyerek onu Cezayir’e sürgün etmiştir.

Hezarfen Ahmet Çelebi yaşamının geri kalan bölümünü öldüğü 1640 yılına kadar burada geçirdi.

Hezarfen Ahmet Çelebi biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Arananlar

  • hazarfen ahmet çelbi kaç ylında doğmuştur ve ölmüştür
  • hezarfen ahmet çelebi fiziksel özellikleri
  • hezarfen ahmet çelebi kaç yılında doğmuş ve kaç yılında ölmüştür

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın