Ferzan Özpetek Kimdir?

Ferzan Özpetek kimdir? Ferzan Özpetek nerelidir, Ferzan Özpetek kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Ferzan Özpetek evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Ferzan Özpetek hayatı, Ferzan Özpetek nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Ferzan Özpetek biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Ferzan Özpetek


Ferzan Özpetek burcu nedir: Kova

Ferzan Özpetek yaşı kaç: 03.Şubat.1959

Ferzan Özpetek ö. tarihi:

Ferzan Özpetek mesleği: Yönetmen

Türk yönetmen ve senaryo yazarı. İtalya’nın ve Avrupa’nın en çok beğenilen yönetmenlerinde biri olmuştur. Ünlü pop şarkıcısı Madonna bir açıklamasında, Karşı Pencere filmini çok severek izlediğini ve en beğendiği yönetmenlerden birinin de Ferzan Özpetek olduğunu belirtmiştir. Bugüne kadar çektiği 6 filminin de senaryosunu kendisi yazmıştır. Kazandığı sayısız prestijli ödül bulunmaktadır.

3 Şubat 1959’da İstanbul’da dünyaya geldi. Yedi yaşındayken ilk defa sinemaya gittiğinde izlediği “Cleopatra” filmi, sinemaya aşık olmasına neden oldu. Sinema aşkıyla geçen 17 seneden sonra, 24 yaşına geldiğinde İtalya’ya gitti. Önce Perugia’da Yabancılar Üniversitesi’nde bir yıl İtalyanca eğitimi aldıktan sonra, Roma’ya gidip La SpaienzaÜniversitesi’nde sinema tarihi eğitimi almaya başladı ve Accademia Navona’da ve Accademia d’Arte Drammatica’da sanat tarihi ve kostüm derslerine devam etti. Bu dönemde sinema sektöründen insanlarla tanışmak amacıyla, kendisini gazeteci olarak tanıtıp röportajlar yaptı ve bu sayede sektörde iş buldu.

1982’de Julien Beck ile “Yaşayan Tiyatro”da çalışmaya başlaması, sinema kariyeri için oldukça önemli oldu. İtalya’nın iki önemli yönetmeni, Massimo Troisi ve Maurizio Ponzi’nin asistanlığını yapmaya başladı. Asistanlık tecrübeleri onun sinemada uzmanlaşma sürecini başlattı.

1997’de senaryosunu da yazdığı ilk filmi “Hamam” için kamera arkasına geçti. Filmin, başrol oyuncularından Mehmet Günsür, Ankara Uluslararası Film Festivali’nde umut vaat eden oyuncu ödülünü kazandı. Ayrıca Hamam, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi film müziği ödüllerine, İtalyan Ulusal Sinema Gazetecileri Sendikası’nca en iyi yapımcı ödülüne layık görüldü. Film ayrıca, Cannes Film Festivali’nde, ” Yönetmenlerin Onbeş Günü ” tarafından keşfedildi ve hem İtalya, hem de diğer ülkelerde eleştirmenlerin olduğu kadar seyircilerin de beğenisini kazandı. Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya’nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve hatta ” nüfuz edilmesi çok güç ” olarak tarif edilen ABD’de gösterim imkanı buldu.

Ferzan Özpetek, 1999 yılında, gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları yakalayan filmi Harem Suare’yi çekti. Harem Suare AFI Fest’te jüri özel ödülüne aday gösterildi ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, Serra Yılmaz’a en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü kazandırdı. ” Harem Suare ” ayrıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet aldı.

2001 yılı, Ferzan Özpetek sinemasının olgunlaşma dönemine girdiğini Cahil Periler filmiyle gösterdi. Senaryosunu Gianni Romoli’yle birlikte yazdığı film, İtalya’nın en önemli yönetmenlerinden biri olarak anıldığı dönemi başlattı. Cahil Periler, Avrupa’daki farklı festivallerden toplam 6 ödül aldı ve Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi film adaylığına gösterilmesiyle tüm dünyanın ilgisini çekti. İtalya’da gösterimde bulunduğu haftalar boyunca en fazla izlenen İtalyan filmi oldu. İtalyan Sineması’nın tanınmış yönetmenlerinden Nanni Moretti’nin ” La Stanza del Figlio” ve Giuseppe Tornatore’nin “Malena”sını geride bırakan Özpetek’e övgüler yağdı.

Ferzan Özpetek için asıl büyük başarı 2003 yılında çektiği Karşı Pencere filmiyle geldi. Yönetmenin dördüncü uzun metrajlı filmi 40’a yakın ödül kazandı ve Cahil Periler gibi İtalya’nın en çok hasılat yapan filmlerinden biri oldu. 11 dalda aday gösterildiği ve İtalya’nın oskarları sayılan David di Donatella ödüllerinde 5 ödül kazanan film, Avrupa’nın en önemli festivallerinden biri olan, 38. Uluslararası Karlovy Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu olmak üzere toplam 3 dalda ödül aldı. Andrea Guerra tarafından film için yazılan müzikler büyük ilgi topladı.

2005 yılında İtalya’da ekonomistlerin bir tartışma programında, günümüzdeki yoksulluğa çözüm olarak gösterdikleri ana fikriyle dikkatleri üzerine toplayan Kutsal Yürek filmini çekti Özpetek. Film, başarılı bir iş kadınının yaşadığı kimlik bunalımı sonrasında, her şeyi bir kenara bırakarak, yoksullukla mücadele eden insanlara yardım etmesini konu alıyordu. 2 ödüle layık görülen Kutsal Yürek, farklı festivallerde toplam 14 ödüle aday olarak gösterildi.

Ferzan Özpetek 2005 yılında Antalya’da 42. Altın Portakal Film Festivali’nin de jüri başkanlığını yaptı. jüri üyeleri ise Hülya Koçyiğit, Zuhal Olcay, Aytaç Arman, Kenan Işık ve Nuri Bilge Ceylan idi.

Ünlü yönetmen 2007 yılında “Bir Ömür Yetmez – Saturno Contro” adlı filmini çekti.

Ödülleri :
2010 – En İyi Film (Müzikal/Komedi) (Serseri Mayınlar) / 64.Gümüş Film Şeritleri Ödülleri
2010 – Jüri Özel Ödülü (Serseri Mayınlar) / 9.Tribeca Film Festivali
2003 – En İyi Yönetmen (Karşı Pencere) / Karlovi Vary Festivali
2003 – En İyi Film (Karşı Pencere) / Karlovi Vary Festivali
2004 – Canvas Halk Ödülü (Karşı Pencere) / 31. Flanders Uluslararası Film Festivali
2004 – En İyi Film (Karşı Pencere) / 25. Seattle Film Festivali
1997 – En İyi 2. Film (Hamam) / 11.Adana Altın Koza Film Şenliği
1997 – En İyi Yönetmen (Hamam) / 34. Antalya Film Şenliği
1997 – En İyi Film (Hamam) / 34. Antalya Film Şenliği

Filmleri :
Yönetmen :
2014 – Kemerlerinizi Bağlayın – Allacciate Le Cinture (Sinema Filmi)
2012 – Şahane Misafir – Magnifica Presenza (Sinema Filmi)
2010 – Serseri Mayınlar – Mine Vaganti (Sinema Filmi)
2008 – Mükemmel Bir Gün – Un Giorno Perfetto (Sinema Filmi)
2007 – Bir Ömür Yetmez – Saturno Contro (Sinema Filmi)
2005 – Kutsal Yürek – Cuore Sacro (Sinema Filmi)
2002 – Karşı Pencere – La Finestra di Fronte (Sinema Filmi)
2001 – Cahil Periler – Le Fate Ignoranti (Sinema Filmi)
1999 – Harem Suare (Sinema Filmi)
1997 – Hamam (Sinema Filmi)

Senaryo :
2014 – Kemerlerinizi Bağlayın – Allacciate Le Cinture (Sinema Filmi)
2012 – Şahane Misafir – Magnifica Presenza (Sinema Filmi)
2010 – Serseri Mayınlar – Mine Vaganti (Sinema Filmi)
2008 – Mükemmel Bir Gün – Un Giorno Perfetto (Sinema Filmi)
2007 – Bir Ömür Yetmez – Saturno Contro (Sinema Filmi)
2005 – Kutsal Yürek – Cuore Sacro (Sinema Filmi)
2002 – Karşı Pencere – La Finestra di Fronte (Sinema Filmi)
2001 – Cahil Periler – Le Fate Ignoranti (Sinema Filmi)
1999 – Harem Suare (Sinema Filmi)
1997 – Hamam (Sinema Filmi)

Ferzan Özpetek biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın