Cüneyt Zapsu Kimdir?

Cüneyt Zapsu kimdir? Cüneyt Zapsu nerelidir, Cüneyt Zapsu kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Cüneyt Zapsu evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Cüneyt Zapsu hayatı, Cüneyt Zapsu nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Cüneyt Zapsu biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Cüneyt Zapsu


Cüneyt Zapsu burcu nedir:

Cüneyt Zapsu yaşı kaç: ??.??.1956

Cüneyt Zapsu ö. tarihi:

Cüneyt Zapsu mesleği: İş adamı, Siyaset adamı

AKP’nin kurucu üyeliği, AKP merkez karar ve yürütme kurulu (MKYK) ve TÜSİAD üyeliği görevlerinde bulunmuştur. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanlığını yaptı.

Hasan Cüneyt Zapsu, 1956 yılında İstanbul’da doğmuştur. Anne tarafından Balkan göçmenidir. Annesi Bursa doğumludur. Dedesi Kürt Teali Cemiyeti’nin ve Kürt Talebe Ümit Cemiyeti’nin kurucularından Hakkari’li Abdurrahim Rahmi Zapsu’dur. Cüneyt Zapsu’nun dedesi Abdürrahim Zapsu Necip Fazıl Kısakürek’in öncülüğünde kurulan Büyük Doğu Cemiyeti’nde kurucu üye oldu. Babası Pertev Zapsu 14 Aralık 1987 tarihinde öldü. Annesi Gaye Zapsu (Uzel) Uzel Makine’nin sahibi – “Masey Ferguson” traktörlerinin Türkiye’deki imalatçısı İbrahim Uzel’in kızıdır. Abdülaziz Zapsu adında abisi vardır.

Babası Pertev Zapsu bir süre 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra, önce Marsilya’ya, sonra Rotterdam ve sonra da Münih’e yaşıyor. Oğulları burada okula başlıyor. Aile önce Almanya’da sandiviç satıyor, buradan iplik ticaretine giriyor bu alanda büyüyor. Aile 1966 yılında Türkiye’ye dönüyor.

İlkokulu ve ortaokulu Almanya’da okudu. 1968 yılında başladığı İstanbul Alman Lisesini 1971 yılında bitirdi. İstanbul Üniversitesi işletme bölümünden mezun olmuştur. Sonra Münih Ludwig Maximillian Üniversitesi´nde iş idaresi, işletme ve iktisat eğitimi almıştır. Cüneyt Zapsu, İstanbul’a döndüğünde, ağabeyi Abdülaziz Zapsu ile ticarete başlayarak 13 Haziran 1977 tarihinde İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı Azizler Holding’i kurdular.

Özel sektörde iş hayatına başlayan Cüneyt Zapsu, Almanya’da üniversiteye devam ettiği dönemde babasının Almanya’da kurduğu tekstil şirketini canlandırmıştır. Daha sonra ağabeyiyle birlikte fındık ihracatına başlamıştır. Kısa zamanda fındık alanında dünya çapında büyütmüş işlerini, zengin olmuş.

1985 yılında Balsu Gıda’yı ve daha sonra Teksu’yu ve 1995 yılında da BİM isimli alışveriş mağazaları zincirini kurdu.

O tarihlerden önce İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan ile tanışır. 1994 yerel seçimleri öncesi İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olan Erdoğan’a destek verir. Recep Tayyip Erdoğan’da AKP´yi kurarken, kurucu üye olarak Cüneyt Zapsu’yu yanına alır. Başbakan´ı Washington´a, Davos´a taşıyan da O’dur, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi ile meşhur dostluğunun temelini atan da O’dur.

Cüneyt Zapsu 2001 yılında ve abisi Abdülaziz Zapsu 2006 yılında, BİM’den ayrıldıktan sonra ortakları M. Fatih Saraç’la birlikte 2006 yılında Evdi ve 2007 yılında Tedi olmak üzere tekstil ve ev ürünlerine yönelik iki market zinciri kurmuştu. Aynı zamanda 2003 yılında For You mağazalarıyla perakende piyasasında boy gösteren Zapsu, 2008 yılının mart ayında yeniden gıda işine girerek A-101 adında yeni bir gıda marketi kurdular.

Ailesi Türkiye’nin en zengin ve ünlü ailelerinden olan Cüneyt Zapsu, AK Parti’nin kurucularından olup; AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK) üyesidir. Daha sonra 2008 yılında bu görevden istifa etmiştir.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Türkiye’deki birkaç üyesinden biri olup INC (International Nut Council) – Uluslararası Ağaç Yemişi Konseyi’nin ilk Türk başkanıdır. İstanbul İhracatçılar Birliği Başkanlığı ile ABD’de Hazelnut Council’in eş-başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

Aynı zamanda Türk-Amerikan İş Konseyi Yönetim Kurulu üyesi ve TÜSİAD üyesidir.

İngilizce ve Almanca bilen Cüneyt Zapsu, Beyza Hanım evli ve Hande, Elif ve Ayşe adında üç kız çocuğu vardır.

Kızı Hande Edinburg Üniversitesi’nde okurken tanışıp evlendiği İskoç damadı Müslüman olup Emir adını almıştır.

Cüneyt Zapsu, Ankara´daki işlerinde 2001 model BMW´sini kullanıyor. İstanbul’da Mercedes´in Vaneo modelinden kendine küçük bir ofis yaptığı arabasını kullanırken, gezmek için ise kendi kullandığı mavi Mini Coouper’ı tercih ediyor.

Cüneyt Zapsu biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın