Bülent Somay Kimdir?

Bülent Somay kimdir? Bülent Somay nerelidir, Bülent Somay kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Bülent Somay evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Bülent Somay hayatı, Bülent Somay nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Bülent Somay biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Bülent Somay


Bülent Somay burcu nedir:

Bülent Somay yaşı kaç: ??.??.1956

Bülent Somay ö. tarihi:

Bülent Somay mesleği: Yazar

Geriye Kalan Devrimdir, Bir Şeyler Eksik romanlarının yazarı, Metis Yayınevi’nin yayınladığı Metis Bilimkurgu serisinin editörlü ve Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Türk yazar, eğitimci ve editör.

Bülent Somay, 1956 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. Üniversite eğitimi için tercih ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı bölümünü, 1981 yılında yüksek lisans derecesi ile bitirdi.

1982-1983 yılları arasında, Montreal McGill Üniversitesi’nde bilimkurgu alanında doktora çalışmasbiyografi_info(‘ı lncna Fbznl, çnyışznfıa’);ı sonlandırmadan Türkiye’ye dönüş yaptı. 1983 yılından itibaren, Defter, Birikim, Demokrat gibi dergilerde makale ve deneme yazıları yazan Somay, 1984-1995 yılları arasında Mozaik Müzik Topluluğu’nun üyeliğinde bulundu; daha sonra ise solo projelerini gerçekleştirerek müzik hayatından kopmadı.

Bilimkurgu ile olan ilgisini kaybetmeyen Somay, Metis yayınlarından çıkan ve biri Türk bilimkurgu yazarı Müfit Özdeş’e ait olan toplam 36 kitaplık Metis Bilimkurgu Serisi’nin editörlüğünü yaptı.

1986-1994 yılları arasında kaleme aldığı makaleleri, Geriye Kalan Devrimdir adı altında kitaplaştıran Somay, 2000 yılında ise şarkı sözlerini temel alarak yazdığı deneme yazılarından oluşan Şarkı Okuma Kitabı’nı yayınladı.

Bülent Somay, 2002 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve de aynı üniversitenin Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Program Direktörü’dür.

Eserleri

Geriye Kalan Devrimdir, 1997

Şarkı Okuma Kitabı, 2000

Tarihin Bilinçdışı, 2004

Bir Şeyler Eksik, 2007

Çokbilmiş Özne, 2008

Bülent Somay biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın