Ayşe Hafsa Sultan Kimdir?

Ayşe Hafsa Sultan kimdir? Ayşe Hafsa Sultan nerelidir, Ayşe Hafsa Sultan kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Ayşe Hafsa Sultan evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Ayşe Hafsa Sultan hayatı, Ayşe Hafsa Sultan nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Ayşe Hafsa Sultan biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Ayşe Hafsa Sultan


Ayşe Hafsa Sultan burcu nedir: Yay

Ayşe Hafsa Sultan yaşı kaç: 05.Aralık.1479

Ayşe Hafsa Sultan ö. tarihi: 19.Mart.1534

Ayşe Hafsa Sultan mesleği:

Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın annesidir.

Ayşe Hafsa Sultan, 5 Aralık 1479 tarihinde Bahçesaray, Kırım, Ukrayna’da doğmuştur. Kırım hanı Mengli Giray’ın kızıdır.

1493′de Şehzade Selim”in Hasekisi oldu. 16 yıl Trabzon Sarayında yaşadılar. 6 Kasım 1494 tarihinde sonradan padişah olacak olan oğlu Kanuni Sultan Süleyman doğdu. 5 Temmuz 1509 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman henüz 15 yaşında bir şehzade iken Kefe”ye Sancak beyi olmasıyla onunla birlikte Kırım”a gitti.

26 Mayıs 1512 tarihinde eşi Şehzade 1.Selim’in (Yavuz Sultan Selim), padişah olunca Ayşe Hafsa Sultan, oğlu Süleyman (Kanuni Sultan Süleyman) ile birlikte Saruhan sancağına (Manisa”ya) gitti.

Yavuz Sultan Selim, sekiz yıl süren hükümdarlığı boyunca, ömrünü at üstünde, çadırlarda, savaşlarda geçirdi, İslam dininde bağlayıcılık ve güç sağlayan halifelik kurumunu ele geçirdi ama 12 Eylül 1520’de “Aslan Pençesi” adı verilen bir çıban yüzünden vefat etti.

Ayşe Hafsa Sultan, Kanuni Sultan Süleyman 30 Eylül 1520 tarihinde tahta çıkınca Valide Sultan oldu. Bu sıfat ile anılmış ilk padişah annesidir. Ölene kadar 14 yıl Valide Sultan kaldı.

Ayşe Hafsa Sultan, 1513 yılında Manisa”da bulunduğu sırada cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret, hankâh (tekke), dârüşşifa ve hamamdan meydana gelen büyük bir külliyenin inşasına başladı. Sultaniye Külliyesi adıyla da bilinen topluluğun, cami ile diğer binalarının bir bölümü onuncu yılın sonunda 1523 yılında tamamlanarak hizmete girdi. Hamam ve dârüşşifa ise Hafsa Valide”nin vefatından sonra oğlu Kanunî tarafından yaptırılarak külliyeye ilave edildi.

Zamanla eskiyen ve yıkılan kısımları onarılan bu külliyede 1951 yılından beri her sene şenlikler düzenlenmekte, oradan halka “Mesir Macunu” dağıtılmaktadır. Bu sebeple , bu camii halk arasında Mesir Camii adıyla da anılmaktadır.

Ayşe Hafsa Sultan, oğlu Kanuni Sultan Süleyman üzerinde etkili olmakla birlikte bunu kötüye kullanmadı, sarayda olumlu manada idareci bir rol üstlendi.

1493′de Şehzade Selim”in (Yavuz Sultan Selim) Hasekisi oldu. I. Süleyman (Kanuni Sultan Süleyman), Hatice Sultan, Şah Sultan, Beyhan Sultan, Fatma Sultan, Şehzade Orhan, Şehzade Musa, Şehzade Korkut adlarında 8 çocuğu oldu.

Ayşe Hafsa Sultan, 19 Mart 1534 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında 55 yaşında öldü. İstanbul’daki Yavuz Sultan Selim Camii’ndeki türbeye gömüldü.

Şehzadeler Türbesi ile Yavuz”un türbesi arasındaki mevkide bulunan türbe, 10 Temmuz 1894 depreminde yıkıldıktan sonra, Sultan Abdülhamid döneminde inşasına yeniden başlandı. Ancak, II. Meşrutiyet sonrası tahsisat verilmediğinden tamamlanamadı. Giriş cephesinin güzelliği açısından türbe mimârîsinin “tek örneği” olan bu kıymetli eserin sütun ve mozaikleri böylece dağılıp gitti!

Ayşe Hafsa Sultan biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın