Ayla Çınaroğlu Kimdir?

Ayla Çınaroğlu kimdir? Ayla Çınaroğlu nerelidir, Ayla Çınaroğlu kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Ayla Çınaroğlu evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Ayla Çınaroğlu hayatı, Ayla Çınaroğlu nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Ayla Çınaroğlu biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Ayla Çınaroğlu


Ayla Çınaroğlu burcu nedir:

Ayla Çınaroğlu yaşı kaç: ??.??.1939

Ayla Çınaroğlu ö. tarihi:

Ayla Çınaroğlu mesleği: Yazar

Çocuk kitapları yazarı

Ayla Çınaroğlu, 1939 yılında Ankara’da doğmuştur. 1961 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümünden mezun olarak grafiker olarak çalışmaya başladı.

1972 yılından sonra çocuklar için yazmaya ve kitaplarının bir bölümünü resimlemeye devam eden Çınaroğlu’nun öyküleri ve şiirleri birçok çocuk dergisinde yayımlanmıştır. Türkçe ders kitaplarında da eserlerine yer verilen Ayla Çınaroğlu, bazı yurt dışı basın organlarında yazar ve çizer olarak tanıtılmıştır.

Ayla Çınaroğlu yazarlığa başladığı günden beri çocuklara kitabı sevdirmek ve okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla pek çok okulda söyleşiler düzenlemektedir.

Çınaroğlu, 1990-1993 yıllarında çeşitli tarihlerde yurtbiyografi_info(‘ vçv ir qışıaqn İatvyvmpr’);, Almanca ve Devlet Tiyatrosu Sahnelerinde Türkçe sergilenen Güngör Dilmen’in Ben Anadolu oyunu için giysi, çevre tasarımı ve uygulamalarını yaptı.

Kaleme aldığı bazı oyunları Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları repertuvarlarına alınmıştır.

Ayla Çınaroğlu, 2006 yılında ÇGYD (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) önerisi ile IBBY (International Board on Books for Young People) Yazın Onur Listesi’nde (Certificate of Honur for Writing) yer almıştır.

Miğfer adlı oyunu Salih Kalyon yönetiminde 1988 yılında Kuzguncuk Yerel Tiyatrosunda, 1993 yılında İzmir Devlet Tiyatrosunda ve 2004-2005 yıllarındaAnkara Devlet Tiyatrosunda , 1998 yılında “Al Takkeli Dev ile Mor Takkeli Dev” ve “Boş Kaplumbağa” adlı oyunları Kültür Bakanlığı desteği ile Masal Gerçek Tiyatrosunda sahnelendi.

2007 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde adına özel bir sempozyum düzenlenen Ayla Çınaroğlu 2008 yılında ÇGYD tarafından IBBY Andersen ödülü Türkiye adayı olarak gösterilmiştir.

Ayla Çınaroğlu, evlidir ve 2 kızı vardır.

Ödülleri :
Yazın alanında:
1979 – Kültür Bakanlığı’nca düzenlenen çocuk öyküsü ve Çocuk filmi senaryosu yarışmalarında ikincilik
1982 – TOBAV çocuk oyunları yarışmasında birincilik ödülü
1984 DE Yayınevi Masal Yarışmasında ikincilik,
1988 Enver Naci Gökşen Öykü Yarışmasında üçüncülük,
1998 Kültür Bakanlığı Çocuk Filmi Senaryosu Yarışmasında ikincilik.

Tasarım alanında:
1994 Turizm Bakanlığı, hediyelik eşya yarışmasında TRT özel ödülü,
1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında ikincilik
1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında üçüncülük ödülü.

Onur Ödülleri
2005 – Çocuk ve İlk gençlik Edebiyatı Onur Ödülü (ÇİKEDAD “biyografi_info(‘Çbphx ir İyxtraçyvx Xüygüeü ir Rqrovlngı Nenşgıezn’);cıları Derneği”, “Marmara Eğitim Kurumları”, “Maltepe Üniversitesi”)
2006 – Veli’nin Kurabiyesi – Yazın Onur Ödülü (CGYD “Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği” IBBY “International Board on Books for Young People”)

Kitapları :
Masal:
Kim Demiş Niye Demiş,

Öykü:
Altın Kanatlı Topçin,
Uzay Güzeli,
En Büyük Takım Bizim Takım,
Yedi Kapılı Kent,

Şiir:
Şiir Gemisi,

Çocuk Oyunu:
Miğfer,

Roman:
Mago,

Senaryo:
Uzay Güzeli.

O l s a m
Bir ağaç olsam,
en yüksek dalıma bir kuş konsa.
O kuş olsam,
uçsam, incecik mavi bir bulutla.
O bulut olsam,
yüksek, karlı bir dağa sarılıp dursam.
O yüksek karlı dağ olsam,
serin sular toplasam bir ırmakta.
O ırmak olsam,
bin bir çiçekli kırlara dağılsam.
Bir gelincik olsam,
Bir kelebek olsam,
Bir çocuk olsam o kelebeğin ardında,
koşsam, yorulsam,
bir ağaç altında yatıp uyusam.
O ağaç olsam,
en yüksek dalıma bir kuş konsa..
Ayla ÇINAROĞLU

Ayla Çınaroğlu biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın