Ali Tanrıyar Kimdir?

Ali Tanrıyar kimdir? Ali Tanrıyar nerelidir, Ali Tanrıyar kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Ali Tanrıyar evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Ali Tanrıyar hayatı, Ali Tanrıyar nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Ali Tanrıyar biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Ali Tanrıyar


Ali Tanrıyar burcu nedir:

Ali Tanrıyar yaşı kaç: ??.??.1914

Ali Tanrıyar ö. tarihi:

Ali Tanrıyar mesleği: Siyaset adamı, Sporcu, Doktor

Ali Tanrıyar, 1914 yılında Yunanistan’ın Drama Sancağı Pravişte Kazası (Kavala) Palihor Köyünde doğmuştur. 1923’te Yunanistan’dan ailesiyle birlikte göç ederek Manisa’nın Kırkağaç ilçesine yerleşmiştir. Kırkağaç ilk okulunu birincilikle bitirdi. Galatasaray Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Dahiliye ihtisası yaptı. Galatasaray Lisesi’nde 1935’ten 1942’ye kadar spor işlerine baktı.

ANAP partisinin kurucusu ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın bacanağıdır.

Ali Tanrıyar, 10 yıllık başhekimlik, 1 yıl bakanlık, 8 yıl da milletvekilliği yaptı.

1973 – 1983 yılları arasında başhekimliğini yaptığı Taksim Hastanesi’ndenbiyografi_info(‘ nleıyqı ir 1983-1991 lıy’);ları arasında İstanbul’dan milletvekili seçildi ve iki dönem İçişleri Bakanlığı yaptı. Ali Tanrıyar bakanlığı bıraktıktan sonra, 1986-1990 yılları arasında iki dönem Galatasaray Kulübü Başkanlığı’na seçildi.

Galatasaray’da istikrarın yakalanması ve her türlü sportif başarının temellerinin atılmasında öncü rol üstlendi; bu yolda kulübün başkanı olduğu sürece bozulan mali durumu düzeltti, futbol takımını çok üst seviyelere çıkardı ve UEFA Kupası’nı kazanacak takımın temellerini attı.

GS onun başkanlığının ilk yılında tam 13 dalda Türkiye şampiyonu olarak büyük bir rekorun altına imza attı.

Günümüzde adı Galatasaray çevrelerinde hala büyük bir şükranla anılmaktadır.

Ali Tanrıyar, Selma Tanrıyar ile evlidir. Mustafa adında bir Çocuk babasıdır.

Ali Tanrıyar biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

One Response

  1. Şükran Mayıs 24, 2016

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın