Abdullah bin Abdülaziz Kimdir?

Abdullah bin Abdülaziz kimdir? Abdullah bin Abdülaziz nerelidir, Abdullah bin Abdülaziz kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Abdullah bin Abdülaziz evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Abdullah bin Abdülaziz hayatı, Abdullah bin Abdülaziz nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Abdullah bin Abdülaziz biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Abdullah bin Abdülaziz


Abdullah bin Abdülaziz burcu nedir: Aslan

Abdullah bin Abdülaziz yaşı kaç: 01.Ağustos.1923

Abdullah bin Abdülaziz ö. tarihi: 23.Ocak.2015

Abdullah bin Abdülaziz mesleği: Devlet Başkanı

Suudi Arabistan’ın 6. Kralı

Abdullah bin Abdülaziz, (Kral Abdullah) 1 Ağustos 1923 tarihinde Necid Sultanlığı’nın Riyad Bölgesi’nde doğdu. Babası Abdülaziz El Suud, annesi Fehda bint Asi Surayim’dir. Kral Abdullah, Suudi Arabistan’ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz El Suud’un 37 çocuğundan 13’üncüsüydü. Vehhabi mezhebindendir.

Abdullah bin Abdülaziz’in ilk kamu görevi, Mekke’nin belediye başkanlığı oldu. Ardından babası Abdülaziz El Suud tarafından 26 Ocak 1963 tarihinde Suudi Arabistan Ulusal Muhafızları’nın komutanı görevine getirildi.

Kardeşi Suudi Arabistan kralı Fahd bin Abdül Aziz 2005 yılında ölünce yerine 1 Ağustos 2005 tarihinde o tahta geçti.Resmen 2005 yılında kardeşi Fahd bin Abdülaziz El Suud’un yerine tahta geçse de, Kral Abdullah, kardeşinin 1995’te kalp krizi ve felç geçirmesinin ardından fiilen ülkeyi yönetmeye başlamıştı. Kral Abdullah görevde bulunduğu sürede ülke yönetiminde bazı reformlara imza atmıştı.

Suudi Arabistan’da onun krallığı döneminde din polisinin bazı yetkileri kısıtlanmış; kadınlara da ülke yönetimindeki etkisi çok sınırlı olsa da, Şura Konseyi’nde temsil hakkı verilmişti.

Kral Abdullah ayrıca kadınlara bu yıl yapılacak yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verileceğini söylemişti.

Abdullah bin Abdülaziz, Hessa el Sudairi ile evlendi. 25 çocuğu vardır.

Abdullah bin Abdülaziz, 23 Ocak 2015 tarihinde Suudi Arabistan, Riyad’da 92 yaşında öldü. Kral Abdullah bin Abdülaziz öldükten sonra yerine kardeşi Salman Bin Abdülaziz (d.1935) kral oldu.

Abdullah bin Abdülaziz biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın