Mehmet Baransu Kimdir?

Mehmet Baransu kimdir? Mehmet Baransu nerelidir, Mehmet Baransu kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Mehmet Baransu evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Mehmet Baransu hayatı, Mehmet Baransu nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Mehmet Baransu biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Mehmet Baransu


Mehmet Baransu burcu nedir:

Mehmet Baransu yaşı kaç: ??.??.1977

Mehmet Baransu ö. tarihi:

Mehmet Baransu mesleği: Gazeteci

Mehmet Baransu, 1977 yılında Ardahan, Göle’de doğmuştur. Babasının adı Bahattin Baransu’dur. İlk ve ortaokulu Göle’de tamamladıktan sonra Lise eğitimini taşındıkları Erzurum’da yaptı. Sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni kazanınca İstanbul’a geldi.

İlk gazetecilik deneyimini üniversitenin ajansında görev alarak yaşadı. Mesleğe Akşam gazetesinde stajyer olarak başladı. Bir arkadaşının vasıtasıyla Aksiyon dergisine geçti ve 1997-2000 yılları arasında burada çalıştı, mahkemelik olarak ayrıldı. Ardından kısa bir süre 32. Gün programında çalıştı.

Yüksek lisansını Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde yapan Baransu, “Amerika’da çocuk cinayetleri ve medya” konulu tezini hazırlamak için ABD’ye gitti. Tezini tamamlamak dil eğitimi almak için ABD’de New York’da üç buçuk yıl kalan Baransu, Türkiye’ye döndükten sonra kısa bir süre Hürriyet’te çalıştı.

Amerika’ya gitmeden önce Esra Konur ile evlendi, çocuğu oradayken New York’da doğdu. Geçimlerini kasiyerlik yaparak kazandılar. 13 Temmuz 2014 tarihinde ikinci evliliğini Nesibe Altun ile yaptı. Nikah şahitliğini Kütahya Milletvekili İdris Bal yaptı.

Daha sonra 2007 yılından itibaren yeni kurulan Taraf gazetesine geçti. Burada yaptığı haberler nedeniyle hakkında soruşturmanın gizliliğini ihlal suçlamasıyla pek çok dava açıldı. 2009 yılında ringhaber.com isimli özel haberler yapan bir site kurdu. Fakat yeteri reklam alamadıkları gerekçesiyle siteyi kapatmak zorunda kaldı.

Askerliğinde, acemi birliği İskenderun’dan sonra Çanakkale’de usta birliğinden terhis oldu.

Baransu “O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi” başlıklı haberiyle de 2009 Sedat Simavi Gazetecilik Ödülüne layık görüldü.

Mehmet Baransu, halen Taraf gazetesi muhabirliği yapmaktadır.

1 Mart 2015 tarihinde “Balyoz” planı davasında yargılanan bazı sanıklara ”kumpas” kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındı. 2 Mart 2015 tarihinde de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklandı.

Gazeteci Mehmet Baransu, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlığı döneminde hakaret ettiği gerekçesiyle 30 Haziran 2015 tarihinde 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada önce 1 yıl hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Mahkeme cezayı 10 aya indirdi ve hakkında daha önce verilmiş 3 aydan fazla hürriyeti bağlayıcı ceza bulunmadığı gerekçesiyle verilen hapis cezasını erteledi. Ancak başka suçtan dolayı kendisi cezaevinde yatmaktadır.

Kitapları :
2010 – Karargah
2010 – Mösyö
2012 – Pirus (Devşirme Orduların Son Savaşı). (Mehmet Baransu – Tuncay Opçin)

Mehmet Baransu biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

One Response

  1. Branden Ekim 31, 2018

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın