Durul Gence Kimdir?

Durul Gence kimdir? Durul Gence nerelidir, Durul Gence kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Durul Gence evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Durul Gence hayatı, Durul Gence nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Durul Gence biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Durul Gence


Durul Gence burcu nedir: Balık

Durul Gence yaşı kaç: 14.Mart.1940

Durul Gence ö. tarihi:

Durul Gence mesleği: Müzisyen

Pop ve Caz müziğinde Türkiye’nin en iyi davulcularından ve en başarılı orkestra şeflerinden biridir.

Durul Gence, 14 Mart 1940 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Mehmet Gence’dir. Serpil Gence adında kız kardeşi vardır. Ankara Bahçelievler ilkokulunda okudu sonra da Ankara Namık Kemal ortaokulundan mezun oldu. Bahçelievler İlkokulu Korosu’nda ve Ankara Radyosu Çocuk Kulübünde konserler verdi. Özel piyano dersleri aldı.

1954 yılında Deniz Harp Okulu ve Lisesine girdi. Okulun trampet takımında şefliğe kadar yükseldi. Somer Soyata (Erkan Gürsal) ve arkadaşları adıyla da tanınan Deniz Harp Okulu ve Lisesi Orkestrası ve Lokal Gurubu gerçek anlamda vokal yapan ve Rock’n Roll çalan ilk müzik topluluğu olarak tarihe geçti. Orkestrada Güngör Yücel, Ersin Yüce, Erkan Gürsal, Durul Gence, Erkut Taçkın vardı.

Askeri okuldan ayrıldı.1959 yılında ODTÜ İdari bilimler Fakültesi öğrencisi oldu. 1963 yılında Demirci’nin Bayramşah köyünde öğretmen olarak başlayan askerlik görevi, 1965 yılında Amasya 6. Tümen’deki yedek subay eğitimi ile biter.

1970 yılında Kafkas kahramanı Şeyh Şamil’e adanmış bir halk dansının ezgilerinden esinlenerek yaptığı düzenlemenin plağı ile başarının doruğuna ulaştı.

1971 yılında yılın sanatçısı seçilerek ödülünü Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’dan aldı.

Kendi adına doldurduğu plakların dışında ülkemizin Ajda Pekkan, Alpay Nazikioğlu, Erkut Taçkın, Ertan Anapa, Gönül Yazar, Rüçhan Çamay, Özdemir Erdoğan, Tanju Okan, Tayfun Karatekin ve gitarist Mehmet Ozan gibi ünlülerine plak, konser ve gece kulübü çalışmalarında eşlik etti.

Cazın flüt devi Herbie Mann’in ricası üzerine İstanbul konserinde kendisine eşlik etti. Birlikte çaldığı ünlü müzisyenler arasında Herb Geller, Sonny Sharock, Bertice Reading (ABD), Four Pennies (İngiltere), Lili Ivanova (Bulgaristan), Mads Vinding, Peter Bastian, Anders Koppel (Danimarka) gibi isimler sayılabilir. Bir yıl kadar Norveç’te kaldı.

Caz eğitimine katkılarından dolayı Arif Mardin’in önerisiyle “Boston Berklee School of Music”ten gönderilen bir burs ile ödüllendirildi.

Durul Gence, 1986 yılından itibaren uzun süre Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Hacettepe Üniversitesi’nde “İnsan, Müzik ve Caz” dersleri verdi.

Bilgehan Erten (Klavye), Atilla Şentin (Üflemeli ve Vurmalı çalgılar) ve Murat Ulus (Bas)’tan oluşan DG-4 adlı grubu ile konserler verdi.

Eşi Melda ile birlikte Gence Çocuk Yuvası’nı kurdu. Daha sonra buna “Durul Gence Sanat Kursları” tabelası da eklendi.

Ankara, Gazi Osman Paşa Kırlangıç Sokak’ta ikamet eden Durul Gence, Melda hanım ile evlidir. Elvin adında bir kızı vardır.

Durul Gence, Parkinson hastalığı ile uğraşmaktadır.

Durul Gence biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın