Teyfik Gelenbe Kimdir?
Sosyal Medyada Paylaş
29 Şubat 2016
admin

Teyfik Gelenbe Kimdir?

Teyfik Gelenbe kimdir? Teyfik Gelenbe nerelidir, Teyfik Gelenbe kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Teyfik Gelenbe evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da.. Teyfik Gelenbe hayatı, Teyfik Gelenbe nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler

Teyfik Gelenbe kimdir? Teyfik Gelenbe nerelidir, Teyfik Gelenbe kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Teyfik Gelenbe evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Teyfik Gelenbe hayatı, Teyfik Gelenbe nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Teyfik Gelenbe biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Teyfik Gelenbe


Teyfik Gelenbe burcu nedir:

Teyfik Gelenbe yaşı kaç: ??.??.1931

Teyfik Gelenbe ö. tarihi: 20.Ekim.2004

Teyfik Gelenbe mesleği: Tiyatro Oyuncusu

Türk Tiyatrosu’nun ”Arap Bacı”sı (Bacı Kalfa)

Teyfik Gelenbe, 1931 yılında İstanbul’da doğmuştur. 6 aylık iken annesi öldü. 13 yaşında iken babası öldü. İlkokula Kadıköy Atatürk ilkokulunda başladı. Bir emniyet mensubu olan babasının Muğla’ya tayini dolayısıyla ilkokulu ve ortaokulu Muğla’da bitirdi. Babası öldükten sonra İstanbul’da bir süre anneannesi ve teyzesi ile yaşadı. Bu sırada hem çalışıp hem okuyarak liseyi bitirdi. İstanbul Vefa Lisesinden mezun oldu. Yaşam savaşı verirken çeşitli iş kollarında çalıştı. Soba tamirciliğinden oto elektrikçiliğine, sünger avcılığından gazete mürettipliğine, muhasebecilikten profesyonel futbolculuğa kadar uğraş vererek hep ekmek aradı. İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1957 yılında çalışmaya başlayarak tiyatro hayatına girdi.

1962 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü ile birlikte ayrıldı. Gazanfer Özcan ve Gönül Ülkü tiyatrosunun kurucuları arasında yer aldı.

1969 yılında “Tevfik Gelenbe Tiyatrosu”nu kurdu. Senelerce genç oyunculara ücretsiz eğitim verdi.

Tiyatro sahnesinde ve radyoda yıllarca yayınlanan ”Uğurlugil Ailesi” adlı tiyatro oyununda, sonra da yıllar sonra televizyon dizisi olarak da çekilen ”Uğurlugil Ailesi” adlı dizide ”Arap Bacı”sı (Bacı Kalfa) tiplemesiyle hafızalara kazındı.

Teyfik Gelenbe, 3 kere evlendi.

Teyfik Gelenbe, 1970 yılından beri Sevim Gelenbe ile evli idi ve bu eşinden Ecem adında bir kızı vardır.

Önceki eşlerinden biri oyuncu Arkın Gelenbe olmak üzere Ali, Aslı, Arkın ve Ecem adlarında 4 çocuğu vardır.

Teyfik Gelenbe, 20 Ekim 2004 tarihinde İstanbul’da 73 yaşında kanserden ölmüştür.

Oynadığı Bazı Tiyatro Oyunları :
En İyisi Evlenmek
Kırkından Sonra
Sevda Salatası
Bacım Sana Muhtacım
Sorma Söylemem
Herkes Kendi Yerine
Davetsiz Misafir
Hem Ağlarım Hem Giderim
Şekerpare

Filmleri ve Dizileri :
1988-1991 – Uğurlugil Ailesi (TV Dizisi )
1991 – Şen Dullar (TV Dizisi )
2002 – İki Oda Bir SinanTV Dizisi
2001 – HuzursuzlarTV Dizisi
1961 – Biz İnsan Değil Miyiz (Sinema Filmi)

Teyfik Gelenbe biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Arananlar

  • TEYFİK GELENBE

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır ©