Edward Burne Jones Kimdir?

Edward Burne Jones kimdir? Edward Burne Jones nerelidir, Edward Burne Jones kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Edward Burne Jones evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Edward Burne Jones hayatı, Edward Burne Jones nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Edward Burne Jones biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Edward Burne Jones


Edward Burne Jones burcu nedir: Başak

Edward Burne Jones yaşı kaç: 28.Ağustos.1833

Edward Burne Jones ö. tarihi: 17.Haziran.1898

Edward Burne Jones mesleği: Ressam

İngiliz simgeci ressam. Döneminin en önemli simgeci ressamlarındandır.

Edward Burne Jones, Edward Coley Burne Jones, 28 Ağustos 1833 tarihinde İngiltere’nin Birmingham şehrinde doğmuşdur. Annesi Elizabeth Coley, o doğduktan 6 gün sonra öldü. Babası Edward Jones’dur. 1844 yılında Birmingham’da King Edward okulundan mezun oldu. Ardından Exeter College ve Oxford’da okudu.

İngiliz ressam ve desenci.Dante Gabriel Rosetti’nin öğrencisi oldu. Resimlerinde Rosetti, Botticelli, Mantegna ve Michelangelo’nun etkileri görülen Edward Burne Jones yapıtlarında genelde antikçağ mitolojisi,ortaçağ efsaneleri ve hıristiyanlıkla ilgili temaları işledi. 1856 yılında Londra’ya taşındı.

Önceleri Royal Acedemy tarafından dışlanan Edward Burne Jones, bu kuruma ancak 1887′de üye olabildi.

Edward Burne Jones, resim ve yaptığı vitray çalışmalarına ek olarak çeşitli el sanatları kapsamında seramik, fayans , mücevher , duvar halıları , mozaikler üzerinde gravür tasarımı ve kitap kapağı illüstrasyon çalışmalarında bulunmuştur.

1881 yılında Edward Burne Jones’a Oxford üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilmiş ve 1882 yılında Fahri Üyesi yapılmıştır.

Edward Burne Jones’un eserlerinden büyük bir bölümü Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’nde sergilenmektedir.

Edward Burne Jones, 1860 yılında eski okul arkadaşının kız kardeşi Georgie MacDonald ile evlendi. 1861 yılında Philip adında bir oğlu oldu. 1866 yılında Margaret adında bir kızı oldu. Oğlu Philip de başarılı bir portre ressamı oldu ve 1926 yılında öldü

Edward Burne Jones, 17 Haziran 1898 tarihinde Birmingham’da 65 yaşında kalp yetmezliği nedeniyle ölmüştür.

Edward Burne Jones biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın