Ahmet Özal Kimdir?

Ahmet Özal kimdir? Ahmet Özal nerelidir, Ahmet Özal kaç yaşında, fiziksel özellikleri nedir, saç ve göz rengi nedir, Ahmet Özal evlimidir? eşi veya sevgilisi kimdir? boyu, kilosu ve diğer tüm merak edilenler oyuncubiyografisi.com’da..

Ahmet Özal hayatı, Ahmet Özal nerelidir, kaç yaşındadır gibi ünlüler hakkında merak ettiğiniz sorulara yanıtlar bulabilirsiniz. Özgeçmişler ile ilgili yorum ve düzeltmelerinizi bize iletebilirsiniz. Editör kadromuz ile birlikte Ahmet Özal biyografisi ve tüm bilgileri derledik, kısa anlaşılabilir metin haline getirerek sizler ile paylaşıyoruz.

Ahmet Özal


Ahmet Özal burcu nedir: Yay

Ahmet Özal yaşı kaç: 03.Aralık.1955

Ahmet Özal ö. tarihi:

Ahmet Özal mesleği: İş adamı, Siyaset adamı, Milletvekili

Ahmet Özal, 3 Aralık 1955 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Aslen Malatya’lıdır. Tam adı Tevfik Ahmet Özal’dır. Babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, annesi Semra Özal’dır. Zeynep (d.1954) adında ablası ve Efe (d.1967) adında kardeşi vardır. ilkokulu Ankara’daki Çankaya İlkokulu’nda okudu. Ortaokul ve lise bire kadar Yükseliş Koleji’nde okuduktan sonra lise ikiden itibaren Amerika’da okudu. Üniversiteyi Amerika’da North Carolina State Üniversitesi’nde okudu. Sonrada ekonomi konusunda Master yaptı. 1979 yılında iş hayatına atıldı. IMF’de üç yıl çalıştı. Turgut Özal’ın ilk kabinesini kurduğu 1983-84 yıllarında Türkiye’ye döndü.

1 Mart 1989 tarihinde İsviçre ve Avusturya arasında yer alan Lichtenstein’da faaliyet gösteren Magic Box adıyla Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalını kurmuştur. 1990 yılında Magic Box kanalına Cem Uzan’ın ortak olmasıyla Star 1 adıyla yayınına devam etti. Ahmet Özal, 1992 yılında Star 1 ortaklığından ayrılarak 4 Ekim 1992 tarihinde Kanal 6’yı kurmuştur. 1995 yılında Mehmet Ali Ilıcak ile ortak oldu. Kanal 6’yı 1998 yılında iş adamı Korkmaz Yiğit’e sattı. Kanal birkaç el değiştirdikten sonra 2004 yılında tekrar Ahmet Özal’a geçti. 10 Mayıs 2007 tarihinde kanalı kapattı.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde 21. dönem Malatya bağımsız Milletvekili oldu. Ahmet Özal, bir süre sonra Mesut Yılmaz’la aralarındaki küslük ortadan kalkınca babasının partisine katıldı. Orada umduğunu bulamayınca da 2003’te hem ANAP’tan hem de siyasetten uzaklaştı.

Anavatan Partisi’nin 2009 yılı mahalli seçimlerde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olmuştur. Demokrat Parti Genel Başkanvekili olarak da görev yapmıştır.

Ahmet Özal, Elvan Özal ile evlidir. İki çocuğu vardır. Merve adında bir kızı vardır.

Babası 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal 17 Nisan 1993 tarihinde vefat etti.

Ahmet Özal, 16 Nisan 2013 tarihinde Prof. Dr. Bingür Sönmez tarafından by-pass ameliyatı edildi.

19 Aralık 2014 tarihinde “Ana Parti” adı ile bir siyasi parti kurdu.

7 Haziran 2015 seçimlerine birlikte girme kararı aldıktan sonra Ana Partisi, Hak ve Adalet Partisi ile 18 Şubat 2015 tarihinde birleşerek Hak ve Adalet Ana Parti adını almıştır.

Ahmet Özal biyografisin de eksiklik veya katkı yapmak istediğiniz şeyler var ise lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere iletin.

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın