Jason Statham Kimdir, Nereli, Yaşı, Boyu, Sevgilisi, Oynadığı Dizi ve Filmler

Doğum Adı; Jason Michael Statham

Doğum; 12 Eylül 1972

Memleket; Londra / İngiltere

Uyruk; İngiliz

Meslek; Oyuncu & Eski Dalgıç

Boyu; 1,78 m

Kilosu; 67 KG

Göz Rengi; Açık Kestane

Saç Rengi; Kahverengi

Hiç alışılmadık ve beklenmedik bir şekilde Jason Statham kendini kısa süre içerisinde yer altı örgütleri ile ilgili filmlerin aranan oyuncusu ve 21. Yüzyılın en popüler aktörlerinden biri olarak film sektörünün içerisinde buldu. Jason Statham, 12 Eylül 1972 yılında İngiltere’nin başkenti olan Londra’da dünyaya geldi.Ailesi ile birlikte bir sokak sanatçısı olarak gelişti ve çocukluğunu tamamladı. Jason Statham her ne kadar şimdilerin usta aktörlerinden biri olsa bile 10 seneye yakın dalış tecrübesi bulunuyor. Ayrıca 1988 ve 1992’de olimpiyat oyunlarında da yer almıştır.

Statham bir süre sahte mallar satarak da para kazanıyordu. Daha sonra Statham modellik yapmasıyla kendisine medyada bir yer edindi. French Connection’da Britanyalı yönetmen Guy Ritchie ile tanışır.[6] Ritchie bir film projesinde çalışmaktadır ve acilen bir oyuncuya ihtiyacı vardır. Ritchie, Statham’ın geçmişini öğrenince artık yeni oyuncusunu bulmuş olur. Bu yüzden Statham, Ritchie ile çok iyi arkadaştır. Jason Statham, Bacon rolünü (çeviride domuz pastırması) 1998 hit filmi olan Lock, Stock and Two Smoking Barrelsla alır.[7] Film halk ve eleştirmenler tarafından iyi tepkiler almaya başlar. Ve böylece Statham’ın ikinci filmi olan Snatch çekilir.[8] Filmde Brad Pitt, Benicio Del Torove Dennis Ferina gibi popüler oyuncular filmde rol alır ve yönetmen yine Guy Ritchie’dir. Film gişede 80 milyon dolar gibi bir hasılat elde etmeyi başarır. Hemen ardından Statham Hollywood filmlerinde yardımcı oyuncu olarak yardımcı rollerde oynamaya başlar. 2001 yapımıJohn Carpenter’in Ghosts of Mars ve başrolünü Jet Linin oynadığı, The One filmi. Ardından Turn It Up filminde Bay B olarak görünür fakat bu film pek ünlenmez ancak daha sonra bu sefer Guy Ritchie’nin yapımcı olduğu Mean Machine’de rol alır ve ilk defa bir filmde dövüşür.[9]

2002 yapımı The Transporter ve ardından 2005 yılında devam filmi olan The Transporter 2 filmleriyle ünlü Çin aksiyon koreografi sanatçısı Corey Yuen ile çalışır ve bu filmdeki gerek aksiyon, gerekde dövüş sahneleriyle kendisine aksiyon filmleri dünyasında iyi bir yer edinir. 2003 yılında rol aldığı The Italian Job (2003) filminde Handsome Rob (Yakışıklı Rob) karakterini canlandırarak bir kez daha aksiyonda başarılı olduğunu ıspatlar,[8] Cellular (2004) filmiyle yardımcı rollerde gözükür.[8] Ardından Statham, Revolver filminde rol alır ancak film eleştirmenler tarafından yerden yere vurulur ayrıca bu film de Guy Ritchie’nin filmidir. 2006 yılında Crank filminde oynar, 2004-2005 arası çekilen Chaos filmindeWesley Snipes, Henry Czerny ve Ryan Phillippe’ninde olduğu kadrolu bir filmde rol alır.[8] 2006 yılında tamamen komedi filmi olan The Pink Panther filminin yeni versiyonunda rol alır. Filmde küçük fakat çok önemli bir rol olan Yves Gluant olarak çekilir ki, filmin kadrosu da oldukça büyüktür. Ardından gelen Jet Li ile olan War filmiyle beyaz perdelerde boy göstermeye devam eder. Statham’ın geleceğe doğru üç film projesi var ve bunların birinde İtalyan İşi filmindeki Handsome Rob rolünde oynayacaktır. Bu arada In the name of the King filmi ise 2006 yılında galası yapılsa da teknik sebeplerden dolayı sinemaları ziyaret etmemiştir.

2010 yapımı The Expendables (Cehennem Melekleri) filminde yüksek bir kadro ile çalışmıştır ve filmin getirdiği başarı ile 2012 yılında The Expendables 2 (Cehennem Melekleri 2) olarak yeni filmi çıkmıştır. 2014 yılında ise bu filmin 3. seriside çıkmıştır. Statham’ın rol aldığı Fast & Furious 7 Nisan 2015’te sahneye çıktı ve 2015 ‘te The Mechanic filminin devamı olacak olan Mechanic 2 çıkması bekleniyor. Ayrıca Ajan adlı bir komedi filminde Melissa McCarthy birlikte başrolde yer aldı.

Jason Statham Filmleri

 

Yıl Ad Rol Notlar
1998 Lock, Stock and Two Smoking Barrels Bacon
2000 Snatch Turkish
Turn It Up Mr. B
2001 Ghosts of Mars Sgt. Jericho Butler
The One MVA Agent Evan Funsch Jet Li ile birlikte
Mean Machine Monk
2002 The Transporter Frank Martin
2003 The Italian Job Handsome Rob
2004 Collateral Airport Man Cameo
Cellular Ethan Greer
2005 Transporter 2 Frank Martin
Revolver Jake Green
Londra Bateman
2006 Chaos Det. Quentin Conners
The Pink Panther Yves Gluant
Crank Chev Chelios
2007 War FBI Ajanı John Crawford
2008 The Bank Job Terry Leather
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale Farmer Daimon
Death Race Jensen Garner “Frankenstein” Ames
Transporter 3 Frank Martin
2009 Crank: High Voltage Chev Chelios
2010 13 Jasper Bagges
The Expendables Lee Christmas
2011 The Mechanic Arthur Bishop
Gnomeo & Juliet Tybalt Sadece Ses
Blitz Detective Sergeant Tom Brant
Killer Elite Danny Bryce
2012 Safe Luke Wright
The Expendables 2 Lee Christmas
2013 Parker Parker
Hızlı ve Öfkeli 6 Ian Shaw Cameo Görüntü
Hummingbird Joey Joes (Crazy Joe)
Homefront Phil Broker
2014 The Expendables 3 Lee Christmas
2015 Wild Card Nick Wild
Hızlı ve Öfkeli 7 Deckard (Ian) Shaw
Ajan Rick Ford Filmin önceki ismi “Susan Cooper”
Mechanic: Resurrection Artur Bishop Çekim

Arananlar

  • jason statham boyu
  • jason statham kimdir
  • jason statham boy
  • jason statham boy kilo
  • jason statham hayati
  • jason statham nereli
  • jason statham sevgilisi
  • jason statham eşi
  • jason statham boyu kaç
  • youtubejason statham nerede dogdu

Lütfen Düşüncelerinizi Paylaşın